Francouzská vláda popírá záměr privatizovat železnici, stávka je prý zbytečná

Ve Francii dnes jezdí jen každý třetí vlak. Provoz omezila stávka, kterou vyhlásily odborové centrály hlavně na protest kvůli plánům postupně privatizovat státní železnice. Vláda přitom popírá, že by privatizaci vůbec chystala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka zastavila vlaky společnosti SNCF ve Francii | Foto: ČTK

Ministr dopravy Dominique Perben označil dnešní stávku železničářů za zbytečnou, protože její motivy nebyly potvrzeny. Podobně se vyjádřil i premiér Dominique de Villepin.

Prezident Chirac ubezpečil železničáře, že společnost SNCF zůstane každopádně ve státních rukou. Snad i z toho důvodu nebyla proti očekávání účast na dnešní stávce příliš velká. Podle odborů se jí zúčastnilo třicet procent zaměstnanců. Vedení společnosti SNCF však uvádí ještě nižší čísla.

Jednání mezi vedením společnosti a odbory zatím neskončila. V případě, že se jim nepodaří dosáhnout dohody, může být stávka prodloužena o dalších 24 hodin. Pokud k tomu dojde, její dopad bude umocněn i stávkou v pařížské hromadné dopravě, která je ohlášena na zítřek.

Veronika Uhlířová-Lefrancois Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme