Francouzská vláda získala důvěru, slovenskou hlasování teprve čeká

Nová francouzská vláda premiéra Dominiqua de Villepina podle očekávání přežila hlasování o důvěře. Získala také podporu k tomu, aby mohla reformy zaměřené na omezení nezaměstnanosti, provádět vládními dekrety a jen s rámcovým svolením parlamentu. Zato o budoucnosti vlády na Slovensku tamní parlament rozhodne dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika Sacré Coeur

Bazilika Sacré Coeur | Foto: europa.eu.int

K vyslovení nedůvěry francouzské konzervativní vládě vyzvali opoziční socialisté. Národní shromáždění, kde má výraznou většinu Chiracův vládní Svaz pro lidové hnutí však tento krok odmítlo.

Odbory a levice tvrdí, že nové kroky premiéra Dominiqua de Villepina znamenají porušování zákoníku práce. Některé změny mají být totiž prosazovány pouhým nařízením.

Dominique de Villepin považuje nezaměstnanost za největší problém Francie těchto dnů. Bez práce je 10,5 procenta Francouzů, což je nejvíce za posledních 5 let.

Hlasování se zřejmě nevyhne ani vláda na Slovensku

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda stále čelí pokusům o odvolání. Parlament bude dnes pokračovat v projednávání návrhu opozice na vyslovení nedůvěry kabinetu, který předložila strana Směr s podporou komunistů.

Minulý týden sněmovna zažila emotivní slovní souboj mezi Robertem Ficem a Mikulášem Dzurindou. Šéf Směru obvinil vládu z ekonomické i morální devastace země. Položil Dzurindovi 11 otázek, které se týkaly korupce, reforem a financování SDKU.

Drurinda označil Fica za populistu, který chce pád vlády, aniž by nabídl jakoukoliv alternativu. O víkendu ale avizoval, že jeho strana navrhne kabinetu doladění reforem, předvším z pohledu dopadu na občany.

Jan Šmíd, Renata Havranová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme