Francouzská železnice unikla bombovému útoku

Na francouzské železnici se našla bomba. Nálož s několika rozbuškami ležela napůl zakopaná na hlavní trati mezi Paříží a švýcarským městem Basilej. Oborníci zařízení zneškodnili. K odpovědnosti za jeho nastražení se zatím nikdo nepřihlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nádraží | Foto: Jan Rosenauer

Výbušné zařízení našla dnes nedaleko města Troyes jedna z hlídek, které sledují železniční trati po výhrůžkách AZF, že umístí pumy na železnice a některá další místa, pokud nedostane vysokou částku peněz.

Úřady se už dvakrát pokusily peníze vyděrači nebo vyděračům dopravit, ale pokus vždy selhal. Mezi prvním a druhým pokusem byla požadovaná částka zvýšena o milion eur - na čtyři miliony dolarů a dva miliony eur.

Informace o tom, zda je dnes nalezená bomba podobná té, kterou skupina AZF nastražila v únoru na trati mezi Paříží a Toulouse, se rozcházejí. Podle ministerstva vnitra jsou oba výbušné systémy odlišné. Agentura AFP naopak s odvoláním na vysokého policejního důstojníka informovala o podobnosti zařízení.

Ministerstvo pouze uvedlo, že se jednalo plastikovou krabici s nitrátovou chemikálií, baterií, sedmi rozbuškami a časovačem. Jeden z kabelů ale nebyl připojen, proto zařízení zřejmě neexplodovalo. Nyní je zkoumáno v laboratořích policejní prefektury.

Od atentátů v Madridu z 11. března je ve Francii zvýšená protiteroristická pohotovost, na nádražích a letištích dokonce na druhý nejvyšší stupeň. Kromě AZF hrozí pumovými útoky ve Francii také neznámé Komando Mosvara Barajeva, které žádá odvolání zákona zakazujícího ve školách nápadné náboženské symboly včetně muslimských šátků.

Jitka Malá, Veronika Uhlířová-Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme