Francouzské letectvo opět útočilo na pozice IS, policie pokračuje v raziích

Francouzské letectvo podniklo v noci na dnešek další nálety na syrské město Rakka, které je baštou radikálního hnutí Islámský stát. Informovala o tom agentura DPA s tím, že údery mířily na velitelství a také na náborové a výcvikové středisko islamistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie pokračuje v náletech na pozice IS | Zdroj: ČTK

Mluvčí francouzské armády podle agentury Reuters sdělil, že do bojových misí nad Rakkou se zapojilo deset stíhaček. Ty odstartovaly ze základen v Jordánsku a ve Spojených arabských emirátech.

Po pátečních teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly přinejmenším 129 mrtvých a více než 350 zraněných, Francie vystupňovala své úsilí v boji proti takzvanému Islámskému státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Francii pokračuje pátrání po komplicích pachatelů pátečních útoků v Paříži. Více od zpravodaje Jana Šmída

V noci na neděli francouzské letectvo shodilo na pozice islamistů ve městě Rakka 20 bomb. Byl to největší francouzský nálet na IS od září, kdy s nimi Paříž ve větší míře začala.

IS loni vyhlásil na části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Podle irácké tajné služby byla právě Rakka místem, kde se plánovaly páteční pařížské útoky, uvedla agentura AP.

V noci dalších 128 razií

V boji proti IS Francie spoléhá na pomoc mezinárodního společenství. Město Rakka bombardovala opět s pomocí amerických navigačních systémů. O další spolupráci dnes prezident François Hollande mluvil v Elysejském paláci s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Šéf americké diplomacie po setkání prohlásil, že takzvaný Islámský stát bude pod ještě větším tlakem než dosud. že spolupráce už tak intenzivní mezi oběma zeměmi bude pokračovat, například při vojenských operacích v Sýrii. Oba státníci jednali i o společném postupu ve snaze o přijetí rezoluce Rady bezpečnosti v boji proti terorismu.

Prezident Francois Hollande vítá amerického ministra zahraničí Johna Kerryho | Foto: ČTK/AP

Ve Francii stále pokračuje pátrání po spolupachatelích pátečních atentátů. Policie v rámci protiteroristické operace provedla v noci na dnešek 128 razií. V noci na pondělí bezpečnostní jednotky uskutečnily 168 domovních prohlídek, při kterých zadržely 23 lidí a nalezly 31 zbraní.

Pátrání po dalším podezřelém

Francouzská policie pátrá po druhém muži, který mohl být součástí skupiny atentátníků. Není vyloučeno, že se pokusil opustit Francii s už hledaným Salahem Abdeslamem, jehož druhý portrét koluje na sociálních sítích.

Vyšetřovatelé také potvrdili, že si atentátníci pronajali několik dní před útokem dva byty - na severu a jihu Paříže. V Paříži zároveň policie našla další auto s belgickou poznávací značnou, které mohlo patřit pachatelům.

Dnešní razie se podle zpravodaje ČRo neomezily jen na Paříž, ale i na další města, zejména Toulouse. „Policie se jednak snažila najít komplice atentátníků, ale hlavně rozkrýt další možné teroristické buňky, zjistit, jestli se někde neformuje další skupina nebo už není aktivní. Cílem je samozřejmě zabránit dalším možným útokům.“

Podle premiéra Manuela Vallse tajné služby v zemi prozatím registrují 10 500 zradikalizovaných lidí.

Policie našla v Paříži další podezřelý vůz s belgickou poznávací značkou, tentokrát Renault Clio | Foto: ČTK/AP

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve už v pondělí řekl, že rozsáhlé zátahy proti podezřelým islámským radikálům, pašerákům zbraní či jiným osobám, které brojí proti hodnotám republiky, budou pokračovat a že dosavadní akce jsou teprve začátkem.

Varoval také, že odpověď Francie na teroristické útoky, při kterých zahynulo nejméně 129 lidí a dalších 350 utrpělo zranění, bude totální a nekompromisní.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme