Francouzské listy o aféře Clemenceau

Francouzský tisk o návratu francouzského vraku Clemenceau. Ke zneužívání iráckých vězňů v Abú Ghrajbu docházelo v mnohem větší míře, než je americká armáda ochotna přiznat. "Německý tým propásl šanci na překvapení," komentují německé deníky úvodní zápas olympijského hokejového turnaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzské deníky se na prvních stránkách věnují aféře s vysloužilou francouzskou vojenskou lodí Clemenceau. Loď plná jedů a nebezpečných látek plula na svou poslední cestu do Indie, kde ji měli chudí dělníci rozmontovat. Proti takovým praktikám ostře protestovaly ekologické organizace. Nakonec dosáhly svého - prezident Chirac nařídil, aby se loď vrátila zpět do Francie.

Clemenceau se stala symbolem boje ekologů proti "plovoucím popelnicím", komentuje aféru deník Le Figaro. Svými protesty přitáhli mezinárodní pozornost, což nakonec donutilo Chiraka, aby loď obrátil zpátky. Zelení prezidentovo rozhodnutí uvítali, opozice to ovšem odsuzuje jen jako gesto, které nic neřeší, píše Le Figaro.

Další francouzský deník Liberation k tomu dodává: Prezident Chirac, coby hlava ozbrojených francouzských sil, chtěl nechat zamořenou vyřazenou loď odplout do chudé země a využít chudých dělníků, aby jedovatou popelnici rozmontovali. Pro někoho, kdo světu dává lekce o ochraně životního prostředí, to je dost velký ekologický propadák, soudí francouzský list.

Velkou pozornost světových listů vzbudilo zveřejnění dalších fotografií a videonahrávek údajného zneužívání iráckých vězňů v americkém vězeňském zařízení Abú Ghrajb v Iráku. Dosud neznámé záběry včera odvysílala australská televize. Fotografie ukazují například zraněného vězně, na dalších jsou zase mrtví vězni zřejmě zabití při vzpouře, popisuje fotografie australský list Sydney Morning Herald.

Videonahrávky zase ukazují nahé vězně s pytli na hlavách nebo muže, který opakovaně tluče hlavou proti zdi. Australská televize zveřejnila patnáct snímků, z toho pouze jeden nebyl americkými složkami označen jako autentický, ostatní fotky prý jsou pravé. Pro americké vojenské vyšetřovatele nejsou záběry ničím novým, prý už je zkoumali v rámci vyšetřování zneužívání vězňů na Abú Ghrajbu. Zveřejnění fotografií v době, kdy dochází k násilným protestům kvůli dánským karikaturám, je tak nebezpečným přiléváním oleje do ohně, varuje australský deník Sydney Morning Herald.

Vyšetřování z Abú Ghrajbu, ale i z Afghánistánu a Guantanáma by mělo být konečně nezávislé, veřejné a pravdivé, tvrdí severoamerický deník New York Times. Jedině pak se nestane, že dva roky staré fotografie budou znovu šokovat veřejnost a opět zažehnou nenávist v muslimských zemích. Včerejší zveřejnění fotografií navíc ukázalo, že ke zneužívání vězňů docházelo v mnohem větší míře, než je americká armáda ochotna přiznat, dodávají newyorské Timesy.

"Německý tým propásl šanci na překvapení", "Spokojenost navzdory porážce" nebo "Gólman Kölzig zabránil debaklu". Těmito titulky opatřily německé deníky jinak kusé komentáře k úvodnímu zápasu olympijského hokejového turnaje.

Velká bojovnost a vynikající Olaf Kölzig v brance znamenaly, že se české hvězdy NHL pořádně zapotily, uvádí Berliner Morgenpost, který píše o očekávané porážce proti aspirantům na zlato seskupeným kolem multimilionáře Jaromíra Jágra. Berlínský deník si dále myslí, že 279 dnů po sestupu z elitní skupiny mistrovství světa dává výkon v zápase s Čechy německému týmu odvahu do dalších klání.

"S trochou štěstí jsme mohli dosáhnout překvapení," cituje kouče německé reprezentace Uweho Kruppa třeba deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ten věnuje pozornost také Pavlu Nedvědovi, který zápas komentoval pro italskou televizi.

"Teď víme, že můžeme držet krok s dobrými týmy, a to nám dává sebevědomí," řekl listu Die Welt hrdina utkání Olaf Kölzig a kapitán Němců Stefan Ustorf mu přitakal slovy: "Teď už si nemusíme dělat žádné starosti." Deník Sport Bild si pak myslí, že porážka 1:4 je vzhledem k průběhu utkání příliš vysoká.

Jiří Hošek, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme