Francouzské lyžaře trápí nedostatek sněhu, výjimkou je středisko v Les Deux Alpes

Francouzští lyžaři neprožívají nejlepší zimní sezónu. Letošní vánoční svátky jim přinesly velmi nepříznivé podmínky k lyžování. Ve většině alpských středisek je sněhu málo, na některých místech dokonce vydávají omezený počet skipassů, protože zájem je výrazně vyšší než jejich současné možnosti. Zlepšení by měla přinést sobota, kdy se očekává změna počasí. Bez potíží se lyžuje pouze ve dvou střediscích - v Tignes a v Les Deux Alpes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování ve středisku La Norma, Francie | Foto: CK Beta tour

Středisko les Deux Alpes leží trochu ve stínu známějšího Alpes d´Huez, které znají zejména milovníci Tour de France, právě tady najdete mytické jedenáctikilometrové stoupání.

Les Alpes však má jednu velkou výhodu - kabinovou lanovkou se dostanete do výšky 2600 metrů, kde jsou podmínky k lyžování výborné a pokud vám to nestačí, můžete ještě kousek výš až k ledovci do výše 3 200 metrů. Sjezdovky tu nejsou extrémně náročné - pouze několik černých a řada červených. Najdete tu řadu pozoruhodných atrakcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd navštívil francouzské lyžařské centrum Les Deux Alpes

„Toto je simulátor laviny. Sednete si támhle do toho přístroje a před vámi na obrazovce v 3D vidíte hezkou krajinu a pak lavinu, která se na vás řítí. Začne to s vámi házet a ocitnete se vzhůru nohama tak jako při normální lavině, nakonec vás vysvobodí pes, je to dost důvěryhodné,“ vysvětluje Michel.

Pokud vám lyžování nejde, můžete se přihlásit do kursu. Xavier, který Ecole de Ski vede, prozrazuje, že dokáže podle schopností se učit poznat, z jaké jste země.

„Všichni se neučí stejnou rychlostí, například Nizozemcům to jde nejrychleji, protože u nich je populární bruslení a pokud dobře bruslíte, jsou pro vás lyže jednoduché, protože se jedná o podobné pohyby,“ vysvětluje Xavier.

Les Deux Alpes najdete necelou hodinu cesty od Grenoblu, kam vede TGV. Pro Čechy je nejlepší letět do Lyonu. Jak potvrzuje ředitel turistického centra Gilles Vanheule pro jeho středisko je typická široká mezinárodní klientela.

„Naše středisko nevybočuje žádným směrem z obvyklého standartu - není to vyloženě luxusní místo, i když tu máme části, které uspokojí i hodně náročnou klientelu, ale jsme ideálním střediskem spíše pro rodiny a také tu najdete hodně mladých lidí. Jezdí k nám asi padesát procent cizinců, nejvíce Angličanů, potom Belgičanů a Nizozemců. Co se týče českých turistů, tak ti jsou celkově na dvanáctém místě,“ uzavírá Vanheule.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme