Francouzské odbory opět stávkují, zatím je v ulicích klid

Ve Francii se opět protestuje. Odbory vyzvaly k vyjádření nesouhlasu s důchodovou reformou a k obraně mezd a zaměstnanosti. Demonstrace, které se očekávají odpoledne a v podvečer, ale zřejmě budou už mírnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi protestujícími Francouzi bylo množství mladých lidí | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Odbory říkají, že schválená důchodová reforma ještě stále není uzavřenou kapitolou. Vyzvaly k demonstracím v malých i velkých městech, před sídly zaměstnavatelského svazu a vládní strany Svaz pro lidové hnutí. Jinak je na lidech, jakou formu zvolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie.mp3

Formy protestů už ale ztrácejí sílu, nejsou jednotné, netrvají od rána, podle zpravodaje Českého rozhlasu v Paříži Jana Pokorného je cítit i únava a stávkující svoji někdejší formu hledají. Prezident Nicolas Sarkozy tak vyhrál svoji bitvu.

„Sarkozy se s nikým moc nebavil, skoro si až jako absolutistický monarcha prosadil důchodovou reformu, bez které by se podle jeho slov nedostala Francie z dluhové pasti,“ říká Pokorný.

Někde plánují protestní piknik, jinde, jako třeba v Dijonu, mají být demonstrace hlučné. Odbory chtějí vládě dát na srozuměnou, že v zemi existuje nepřetržité hnutí nesouhlasu s reformou penzí, která zvyšuje hranici odchodu do důchodu o dva roky.

Je možné, že některá města postihne částečná stávka zaměstnanců v hromadné dopravě. Protesty ale zřejmě budou mírnější než na konci října, kdy v ulicích bylo podle údajů odborů přes tři milióny lidí.

Odbory na dnešní den neplánovaly žádné centrálně řízené akce, nechaly na jednotlivých odborových svazech, jak s dnešním dnem naloží.

„Tady je zatím klid, v Paříži jezdí metro i vlaky. Demonstrace budou většinou po pracovní době,“ dodává Pokorný.

Jan Pokorný, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme