Francouzské politické strany bojují o Johanku z Arku

Francie si dnes připomíná 600. výročí narození Johanky z Arku. Panna orleánská, která odvrátila francouzskou porážku ve stoleté válce, se staletí po své smrti stala kořistí politických stran. Čtyři měsíce před prezidentskými volbami má přinést hlasy voličů především lepenovské krajně pravicové Národní frontě, pozadu ale nechtějí zůstat ani jiné strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Johanky z Arku na dvoře sídla Národní fronty v Nanterre | Foto: Reuters

Význam Johanky z Arku jako národního symbolu ale oproti dřívějším dobám poklesl, myslí si ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek. Zatímco v 19. století vznikla celá řada soch a téměř v každém kostele lze nalézt připomínku francouzské světice, v poslední době se podle něj Johanka poněkud zkompromitovala.

„Ve 20. století a zejména v posledním desetiletí se ten symbol stal trošku kontroverznějším i proto, že došlo k určitému politickému přivlastnění si tohoto symbolu krajní pravicí, což poněkud pošramotilo jeho obraz v očích ostatních politických stran,“ vysvětluje Macek.

Nacionalisté využívají především obraz lotrinské rodačky jako ochránkyně Francie před vnějším nebezpečím a zahraniční agresí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek mluví o Johance z Arku jako o francouzském národním symbolu

„Krajní pravice se staví jako obránce francouzských hodnot proti všem vnějším negativním vlivům nebo proti všemu, co vnímají jako novou formu agrese, tím, že hlavní cíl, na který se zaměřují ve své rétorice v dnešní době, je především islám a přistěhovalci z islámských zemí,“ dodává.

Napříč francouzskou politickou scénou se ovšem objevují pokusy prolomit monopol krajní pravice na Pannu orleánskou.U příležitosti výročí Johančina narození například zamířil francouzský prezident Nicolas Sarkozy do její rodné vesnice Domrémy.

„Snaha nenechat ten symbol pouze nacionalistům určitě existuje a myslím si, že minimálně z části u Nicolase Sarkozyho existuje tato motivace. Na stranu druhou, že Nicolas Sarkozy v začínající volební kampani dělá a bude dělat různá gesta, kterými se bude snažit oslovit i voliče, kteří uvažují o tom, že by volili extrémní pravici, to je samozřejmě také fakt,“ upřesňuje Macek.

Levicová politička Ségolène Royalová pak Johanku ráda zmiňuje ve feministické perspektivě jako ženu, která se dokázala prosadit v ryze mužském prostředí.

Vzhledem k ekonomické krizi a vysoké nezaměstnanosti panuje v Evropě trend, kdy jsou u voličů v oblibě jednoduchá řešení a radikální gesta, což nahrává pravicovým i levicovým extrémům, zdůrazňuje Macek. Ani Francie pak není výjimkou.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před sochou Johanky z Arku ve Vaucouleurs | Foto: Reuters

„Je pravda, že šance pro kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou v nadcházejících volbách určitě nejsou zanedbatelné a ostatně ona právě možná bude zacházet se symbolem Johanky z Arku s tím, že se pokusí skloubit ty dvě symboliky – jednak jako žena, která se snaží prosadit v politice, a jednak ta tradiční nacionalistická rétorika jakožto Johanka z Arku, která brání Francii před cizáky,“ zamýšlí se Macek.

Francouzští pozorovatelé se dohadují, nakolik je Le Penová umírněnější než její otec. Macek si ale myslí, že spíše než umírněnější je politička obratnější a vyhýbá se některým kontroverzním tématům, kterými její otec Jean-Marie Le Pen často provokoval. V ekonomických a sociálních otázkách se pak kvůli krizi blíží rétorice levice.

„Její schopnost oslovit nejenom tradiční krajně pravicové voliče, ale i dezorientované a krizí destabilizované levicové voliče je podle mě výrazně vyšší, než to bylo v případě jejího otce,“ dodává Macek.

Tomáš Pavlíček, Markéta Bartošová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme