Francouzsko-italský summit bude pravděpodobně bouřlivý, kvůli železnici

Velké emoce vzbuzuje projekt trasy rychlovlaku TGV mezi francouzským Lyonem a italským Turínem, který bude dominovat francouzsko-italskému summitu. V Lyonu se dnes sejdou francouzský prezident Francois Hollande a italský premiér Mario Monti. V centru města se o víkendu demonstrovalo proti plánu nového železničního koridoru, který je kritizovaný zejména v Itálii. První vlaky by mohly vyzkoušet novou trasu v roce 2025.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak TGV, max. rychlost: 575 km/h | Foto: Ivo Valent

V předvečer summitu se v Lyonu sešli zástupci organizací, které proti projektu protestují, od europoslanců až po ekology.

Plán na výstavbu trasy TGV spojující Lyon s Turínem existuje už dvacet let, zelenou ale dostal až před několika měsíci. Jeho smyslem je nejen snížit o polovinu dobu, za jakou se cestující dostanou z Paříže do Milána, ale hlavně dostat ze silnice na dva miliony kamionů ročně. Náklady by se měly převážet právě po nově vybudované železnici.

V projektu se počítá s výstavbou nového tunelu, což vadí zejména ekologům, kteří také protestují proti ztrátě sedmi set hektarů zemědělské půdy.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme