Francouzskou dopravu ochromí ve čtvrtek stávka

Kdo plánuje na zítřek cestu do Paříže, měl by své plány přehodnotit. Podle nejnovějších informací totiž zítřejší stávka, kterou vyhlásila většina odborových organizací, postihne i letiště. Jeho zaměstnanci se pravděpodobně nedostanou do práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní zácpa | Foto: Jan Rosenauer

Stávkovat budou zítra pracovníci železnic a metra, proto hrozí ve francouzské metropoli totální kolaps. Ten, kdo se odváží vyjet autem, může očekávat mnohahodinové zácpy.

Dopravní chaos mít vliv i na pravidelné lety do Paříže, které sice nejsou většinou zrušeny, ale není vyloučeno, že v důsledku stávky zůstanou cestující na letišti, protože nebudou mít jak se dostat do města. Proto by měli své lety do Paříže o den posunout.

Odbory stávkují na protest proti reformě penzí ve veřejném sektoru, kterou navrhuje prezident Nicolas Sarkozy. Přerušit práci mají vedle železničářů i zaměstnanci výrobců elektrické energie, dodavatelů plynu a dalších veřejných služeb, včetně řidičů autobusů. Se stávkou sympatizuje 40 procent Francouzů, zatímco 60 procent ji považuje za zbytečnou.

Předchozí plán omezit penzijní výhody pro množství zaměstnanců veřejného sektoru vedl v roce 1995 k paralyzujícím stávkám, které trvaly několik týdnů a přinutily tehdejší slábnoucí konzervativní vládu ke kapitulaci. Nynější akce je proto považována za vážnou zkoušku pevnosti Sarkozyho vlády, jejíž plán má veřejnou podporu.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme