Francouzskou televizi TV5 Monde napadli kyberdžihádisté

Hackeři hlásící se k Islámskému státu napadli francouzskou televizní stanici TV5 Monde, která sídlí v Paříži. Vysílání bylo na několik hodin přerušeno, hackeři vyřadili také internetové stránky stanice a na sociálních sítích varovali Francouze před vojenskými operacemi proti Islámskému státu. Politici útok neberou na lehkou váhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní frankofonní stanici TV5 Monde napadli hackeři hlásící se k Islámskému státu | Zdroj: Reuters

Vysílání bylo ochromeno ve středu přesně ve 22 hodin. Televizní obrazovky zčernaly a bez signálu zůstaly další tři hodiny.

Skrze facebookový a twitterový účet stanice pak útočníci obvinili prezidenta Françoise Hollanda z toho, že spáchal neomluvitelnou chybu, když vede válku proti Islámskému státu. Vyhrožovali také rodinám francouzských vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzskou televizi TV5 Monde napadli kyberdžihádisté

Vysílání TV5 Monde stále není zcela v pořádku. Kvůli vyšetřování případu totiž není dodržován původní program.

Reakce francouzských politiků odpovídá závažnosti útoku. Ministr zahraničí Laurent Fabius prohlásil, že lidé jsou svědky nového typu války – kybernetické války.

Dnes odpoledne by se měli sejít šéfredaktoři a ředitelé televizních stanic i deníků. Projednávat by se měla celková strategie, jak podobným útokům předcházet.

Veřejnost je šokovaná. Někteří odborníci na boj proti terorismu tvrdí, že hackerský útok mohl být jen prvním krokem. Hackeři by podle nich mohli například paralyzovat dopravu nebo systém zabezpečení jaderných elektráren.

Policista hlídá sídlo televizní stanice TV5 Monde v Paříži | Foto: Reuters

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme