Francouzskou vládu sestaví Raffarin

Novou francouzskou vládu povede opět liberál Jean-Pierre Raffarin. Šéf prozatímního kabinetu dopoledne podal demisi do rukou prezidenta Jacquesa Chiraka, který ho vzápětí pověřil sestavením nového kabinetu. Důvodem je přesvědčivé vítězství pravice ve včerejších parlamentních volbách. Drtivé vítězství formace, která vznikla krátce před parlamentními volbami na podporu prezidenta Chiraca, zřejmě není voličskou odplatou za předchozí pětileté období vlády levice v čele se socialisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vlajka | Foto: CIA

Francouzi mohou být sotva nespokojeni s celkovou hospodářskou bilancí své země. Problémem zůstávají vysoké daně a odvody, které neúměrně prodražují cenu pracovní síly v malých a středních podnicích. Francii čeká reforma veřejného sektoru a privatizace energetických státních mamutů. Pravice sice zvítězila, ale zároveň s tím vyhrála nevděčného Černého Petra.

Premiér Jean Pierre Raffarin zvolil při komentování volebního vítězství spíše skromný než nadšený tón. Za cíl pravicové formace označil záměr usnadnit a zlepšit život Francouzů.

Představitel poražených socialistů Francois Ollant prohlásil, že levice prohrála čestně a s ohledem na výsledky Jospinovy vlády nespravedlivě. Plnou odpovědnost za osud země má však nyní na svých bedrech pravice, zdůraznil ve svém povolebním vystoupení předseda francouzských socialistů.

Markéta Kaclová, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme