Francouzský časopis odhalil existenci izraelské špionážní základny

V jižním Izraeli působí jedna z nejvýkonnějších špionážních stanic na světě, která monitoruje telefonickou a počítačovou komunikaci na Blízkém východě i v Evropě. Odhalil to francouzský časopis Le Monde Diplomatique.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Základna s desítkami antén stojí u kibucu Urim v Negevské poušti. Zachycená data prý procházejí filtrováním a podle potřeby je využívá izraelská vojenská i civilní špionáž. Francouzský časopis mimo jiné cituje bývalou vojačku, která prý na základně monitorovala komunikaci v anglickém a francouzském jazyce.

Špionážní centrum údajně sleduje cizí vlády, mezinárodní organizace, zahraniční firmy i jednotlivce. Monitorovat prý může i lodě ve Středozemním moři a podmořské kabely spojující Izrael s Evropou.

Citovaná vojačka si pochvaluje zajímavou práci spočívající ve vyhledávání „pokladů" v obrovském množství bezcenného materiálu.

Izraelští novináři obvykle s podobnými tématy neprojdou přes cenzora. Zahraniční zdroje ale mohou citovat bez omezení. Tak je tomu i v případě odhalení francouzského měsíčníku.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme