Francouzský exprezident Sarkozy opět povede pravicovou stranu UMP

Bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zvolili do čela Svazu pro lidové hnutí. Získal tak dobrou výchozí pozici k boji o prezidentský úřad v roce 2017. Vítězství bylo přesvědčivé, získal 65 procent hlasů. Jeho nejvážnější konkurent Bruno Le Maire dostal třicet procent. Hlasovalo se prostřednictvím internetu a sociálních sítí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Zdroj: Reuters

Sarkozy se stal podle očekávání znovu předsedou Svazu pro lidové hnutí, i když získal o dvacet procent méně hlasů než před deseti lety, kdy se dostal do čela této pravicové strany poprvé.

Svým vítězstvím tak ukončil dvouleté období hádek a tahanic. Chce za tímto obdobím udělat tlustou čáru a uvažuje dokonce o tom, že změní název strany.

Jeho cílem bude sjednotit pravici a nabídnout Francouzům alternativu k socialistům a prezidentu Hollandovi, jehož popularita je na rekordně nízké úrovni.

Největším soupeřem Sarkozyho v boji o prezidentský úřad bude na pravé straně politického spektra současný starosta Bordeaux Alain Juppe.

Příznivci pravice návrat Sarkozyho vítají. Věří, že se mu podaří sjednotit stranu, která se už několik let zmítá ve velké krizi.

Sarkozy si zajistil post šéfa UMP naposledy před deseti lety. Pravicová formace ho v roce 2007 navíc vynesla do Elysejského paláce. V roce 2012 ho vystřídal současný francouzský prezident François Hollande.

Jan Šmíd, Anna Kottová, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme