Francouzský kolaborant Papon je volný

Vysoký činitel kolaborantského vichystického režimu Maurice Papon je na svobodě. O jeho předčasném propuštění dnes rozhodl pařížský apelační soud, který přihlédl ke zdravotnímu stavu vězněného. Papon byl v roce 1998 odsouzen k deseti letům vězení kvůli deportaci Židů do nacistických koncentračních táborů, z trestu si tak odpykal sotva třetinu. V dvaadevadesáti letech byl nejstarším francouzským vězněm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maurice Papon | Foto: ČTK/AP

Z věznice Santé v Paříži vyšel Maurice Papon čtyři hodiny poté, co pařížský apelační soud nařídil jeho propuštění kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Trpí totiž kardiovaskulární problémy. Jeho advokáti opakovaně požadovali jeho propuštění, dosud však byli neúspěšní. Francouzský prezident Jacques Chirac navíc třikrát odmítl udělit Paponovi milost.

Paponův stav posuzovali nezávisle čtyři lékaři. Všichni se shodli na tom, že odsouzený je natolik nemocný, že mu nelze ve vězeňských podmínkách poskytnou potřebnou zdravotní péči. Vzdor dnešnímu verdiktu však Papon zůstává pod dohledem soudu a veškeré jeho přesuny z místa bydliště musí napříště schvalovat příslušný soudce. Propuštění Maurice Papona vyvolává nesouhlas zejména u svědků židovských transportů a u potomků obětí.

Proces trval téměř půl roku a byl vůbec nejdelším v dějinách poválečné Francie. Papon byl odsouzen za napomáhání zločinům proti lidskosti v dubnu 1998. Do vězení se však dostal až v říjnu následujícího roku poté, co uprchl do Švýcarska. Jako generální tajemník prefektury oblasti Gironde od května 1942 do srpna 1944 podepsal řadu příkazů francouzské policii k deportaci více než 1500 Židů z Bordeaux do sběrného tábora v Drancy u Paříže, odkud byli transportováni do vyhlazovacích táborů. Po válce pokračoval v kariéře úspěšného státního úředníka a stal se i ministrem.

Zdeněk Müller, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme