Francouzský parlament projedná zákon o sňatcích homosexuálů

Francie se s největší pravděpodobností stane dvanáctou zemí, která povolí sňatky homosexuálů a adopce dětí homosexuálními páry. Dnes o tom začíná jednat parlament. Na podporu homosexuálních sňatků i proti nim demonstrovaly minulý týden v ulicích Paříže stovky tisíc lidí. Také v parlamentu se čeká ožehavá debata, vzhledem k převaze socialistů je ale přijetí zákona prakticky jisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci homosexuálních sňatků nedávno v pařížských ulicích podpořili návrh zákona

Stoupenci homosexuálních sňatků nedávno v pařížských ulicích podpořili návrh zákona | Zdroj: Reuters

Debata o tom, zdali mají mít osoby stejného pohlaví právo na uzavírání sňatků a adopci dětí, se změnila v demonstraci síly v pařížských ulicích. Většina Francouzů se domnívá, že uzavírání sňatků by mělo být povoleno, v případě adopcí se mínění veřejnosti dělí půl na půl.

Před dvěma týdny se v ulicích francouzské metropole sešli ti, kteří jsou proti návrhu zákona. V neděli demonstrovali pro změnu ti, kteří sňatky homosexuálů podporují. Byli mezi nimi i ministři.

„Je to nezbytná důležitá reforma, v prosinci se poslanci rozhodli otevřít o této otázce debatu, a přestože očekáváme řadu pozměňovacích návrhů i obstrukcí, nepochybuji o tom, že zákon bude přijat,“ tvrdí ministryně spravedlnosti Christine Taubirová.

Politický komentátor Alain Duhamel je přesvědčen o tom, že o přijetí zákona není pochyb. „Levice má na své straně jasnou většinu, tato skupina je koherentní a ani rozsáhlé demonstrace proti návrhu zákona nic nezmění, poslanci zákon přijmou,“ říká.

Prezident Hollande stanovil přijetí právě tohoto zákona jako jednu z priorit své kampaně. Opozice má připraveno na pět tisíc pozměňovacích návrhů, parlament o nich bude jednat přibližně dva týdny.

Index dobrých podmínek pro homosexuály v evropských zemích | Foto: ČTK

Jan Šmíd, Kateřina Kozmová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme