Francouzský podnikatel musí vrátit 404 milionů, které získal z kontroverzního prodeje firmy Adidas

Francouzský podnikatel Bernard Tapie, blízký exprezidentovi Nicolasi Sarkozymu, byl definitivně odsouzen k navrácení 404 milionů eur (zhruba 10,7 miliardy korun), které získal podvodem v kontroverzní arbitráži. O rozsudku ve čtvrtek informovala agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní část budovy francouzské banky Crédit Lyonnais. | Foto: Wikimedia (Public Domain)

Případ souvisí s vyšetřováním arbitráže, která Tapiemu ve sporu s bankou Crédit Lyonnais umožnila získat 403 milionů eur z prodeje firmy Adidas.

Loni francouzská justice osm let starou arbitráž zrušila s odůvodněním, že Tapie se dopustil podvodu, protože měl nepřiznanou vazbu na jednoho z arbitrážních soudců.

Tapie tvrdil, že jej banka poškodila, když od něj v roce 1993 odkoupila akcie Adidas za ekvivalent 315,5 milionu eur, aby je o rok později prodala za 701 milionů. Arbitráž pak podnikateli, který u soudu prohrál, dala za pravdu a přiřkla mu i s úroky 403 milionů eur.

Francouzský soud minulý rok také rozhodl, že se někdejší ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagardeová dopustila nedbalosti, v důsledku které vznikla státu škoda. Z osobního obohacení na úkor státu ji obžaloba nevinila. Trest soud šéfce Mezinárodního měnového fondu neuložil. Hrozil jí až rok vězení a pokuta. Nedostala ani záznam do trestního rejstříku.

Tapie zažil okamžiky slávy se svým fotbalovým klubem a cyklistickým týmem, býval i ministrem. Také si ale odseděl osm měsíců ve vězení kvůli podplácení soupeřových hráčů, aby zajistil titul svému Olympique Marseille.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme