Francouzský podnikatel musí vrátit 404 milionů, které získal z kontroverzního prodeje firmy Adidas

Francouzský podnikatel Bernard Tapie, blízký exprezidentovi Nicolasi Sarkozymu, byl definitivně odsouzen k navrácení 404 milionů eur (zhruba 10,7 miliardy korun), které získal podvodem v kontroverzní arbitráži. O rozsudku ve čtvrtek informovala agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní část budovy francouzské banky Crédit Lyonnais. | Foto: Wikimedia (Public Domain)

Případ souvisí s vyšetřováním arbitráže, která Tapiemu ve sporu s bankou Crédit Lyonnais umožnila získat 403 milionů eur z prodeje firmy Adidas.

Loni francouzská justice osm let starou arbitráž zrušila s odůvodněním, že Tapie se dopustil podvodu, protože měl nepřiznanou vazbu na jednoho z arbitrážních soudců.

Tapie tvrdil, že jej banka poškodila, když od něj v roce 1993 odkoupila akcie Adidas za ekvivalent 315,5 milionu eur, aby je o rok později prodala za 701 milionů. Arbitráž pak podnikateli, který u soudu prohrál, dala za pravdu a přiřkla mu i s úroky 403 milionů eur.

Francouzský soud minulý rok také rozhodl, že se někdejší ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagardeová dopustila nedbalosti, v důsledku které vznikla státu škoda. Z osobního obohacení na úkor státu ji obžaloba nevinila. Trest soud šéfce Mezinárodního měnového fondu neuložil. Hrozil jí až rok vězení a pokuta. Nedostala ani záznam do trestního rejstříku.

Tapie zažil okamžiky slávy se svým fotbalovým klubem a cyklistickým týmem, býval i ministrem. Také si ale odseděl osm měsíců ve vězení kvůli podplácení soupeřových hráčů, aby zajistil titul svému Olympique Marseille.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme