Francouzský premiér je v úřadu tři roky. Nejdéle za poslední desetiletí

Francouzský premiér Francois Fillon z Unie za lidové hnutí, což je strana francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, stojí už tři roky v čele francouzské vlády. Zřejmě se stane nejdéle vládnoucím pravicovým premiérem ve Francii za posledních 30 let. Déle než on byl v čele francouzského kabinetu od začátku osmdesátých let jen pravicový politik Jean Pierre Raffarin, a to o pouhých 25 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Franćois Fillon a předseda EK José Barroso | Foto: Evropská komise


V září 2007, tedy ještě před začátkem krize bankovního sektoru a dva a půl roku před řeckou krizí Francois Fillon varoval před deficitem rozpočtu, doslova tehdy řekl, že stojí v čele státu, který je už patnáct let v deficitu a kde už čtvrt století neprošel vyrovnaný státní rozpočet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O působení Francoise Fillona v roli francouzského premiéra mluvil na Rádiu Česko Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

„Za premiérování Francoise Fillona, který byl jedním z mála francouzských politiků, kteří velmi otevřeně mluvili o tomto problému a kritizovali francouzské veřejné finance, se paradoxně bohužel problém ještě prohloubil. Na druhou stranu je mu jistou omluvou, že se jednalo o období hospodářské krize, se kterou v době nástupu do funkce nepočítal,“ říká Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

„I v současnosti patří Fillon k politikům, kteří neustále připomínají, že je třeba si utahovat opasky. Ovšem prezident Sarkomy mu to ne vždy usnadňuje,“ pokračuje Macek a dodává:

„Prezident Sarkomy je velmi aktivistický a velmi často se angažuje ve věcech, které by měly patřit do kompetence premiéra. I proto se ve Francii objevují komentáře, které říkají, zda je ještě funkce premiéra potřebná.:

„Na druhou stranu se zdá, že premiér Fillon našel svoji roli. Oproti prezidentu, který chrlí jeden nápad za druhým, ale věci nedotahuje, Francois Fillon je zárukou určité serioznosti, schopnosti věci dotahovat a také říkat určité nepříjemné pravdy,“ konstatuje Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

Jan Piroch, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme