Francouzský premiér schvaluje zákaz burkin: Jsou v rozporu s našimi hodnotami

Francouzský premiér Manuel Valls podporuje místní zákazy muslimských plavek. Takzvané burkiny halící celé tělo jsou podle něj v rozporu s francouzskými hodnotami. Zakázaly je už tři samosprávy. Po dvou letoviscích na jihu Francie se přidala i Korsika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Manuel Valls nejenže prezidenta nekryje, místy to dokonce vypadá, že prezident zaniká v jeho stínu | Foto: Wikimedia Commons, Briand

Tamní vláda se pro zákaz rozhodla kvůli víkendovým nepokojům, které podle svědectví vyprovokovala hádka kvůli plavkám mezi turisty a muslimskými rodinami. Policie pak zastavovala dav Korsičanů, který zahájil demonstrativní pochod k domu, kde bydlí několik Severoafričanů.

Zákazy burkin ostře kritizuje Sdružení proti islamofobii ve Francii, podle kterého je opatření nezákonné. Lidem, kteří nařízení poruší v jihofrancouzském Cannes, hrozí v přepočtu asi tisícikorunová pokuta.

O burkinách se ve Francii diskutuje i kvůli jednomu akvaparku v Marseille. Ten rozhodl, že v kalendáři vymezí jeden den pouze pro ženy, které nosí burkiny, a do bazénu nepustí muže starší sedmnácti let.

Své rozhodnutí ospravedlnilo vedení tím, že chtějí ukázat, že i muslimky jsou součástí francouzské komunity, pod tlakem některých politiků, kteří rozhodnutí kritizovali, se však nakonec tamní „Burkiny den“ odložil na neurčito.

Německo debatuje o burkách

Oblečení muslimských žen je předmětem politických debat i v sousedním Německu.

Zemští ministři vnitra za křesťanské demokraty (CDU), tedy spolustraníci kancléřky Angely Merkelové, přišli s návrhem zakázat na určitých místech nošení burek, tedy oblečení, které ženy zcela zahaluje.

Opatření by podle nich spolu s dalšími mělo přispět ke zvýšení bezpečnosti v Německu po nedávných útocích. Podle ministrů je navíc nošení burky v přímém rozporu se snahami o lepší integraci muslimů do německé společnosti.

Myšlenku zakázat burky ovšem odmítly všechny ostatní parlamentní strany. Proti je i prezident Joachim Gauck a spolkový ministr vnitra za CDU Thomas de Maiziére.

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb a Burka | Foto: Michal Jindra

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme