Francouzský premiér Valls končí. Chce ale kandidovat na prezidenta

Francouzský premiér Manuel Valls oznámil, že na svou funkci rezignuje. Řekl to v projev, ve kterém zároveň ohlásil, že se chce stát prezidentem, který se bude volit na jaře příštího roku. V lednu se Valls zúčastní výběru prezidentského kandidáta za tradiční levici v rámci takzvaných primárek, které organizuje Socialistická strana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Manuel Valls | Zdroj: Reuters

Valls svůj záměr zveřejnil několik dnů poté, co dosavadní prezident François Hollande naopak vzdal úsilí o druhý prezidentský mandát. Jemu také odstupující premiér věnoval svá první slova po ohlášení kandidatury.

„Jeho rozhodnutí je hodno státníka, který veřejný zájem nadřazuje všemu ostatnímu," řekl Valls.

„Nastal čas jít dál ve svém závazku. Smysl pro zájmy státu mě dovedl k úvaze, že nemohu již být předsedou vlády. Svůj úřad opustím zítra," dodal francouzský premiér. Jeho demise povede automaticky k rozpuštění celé vlády.

Valls zdůvodnil svou prezidentskou kandidaturu potřebou zajistit, aby Francie měla svou váhu ve světě, který už není jako dřív, protože jej sužuje terorismus, klimatické změny či nástup krajní pravice.

Zdůraznil, že jeho záměr je vzpourou proti náznakům toho, že by levice měla v příštím roce prohrát prezidentské i parlamentní volby.

„Chci nezávislou Francii, neoblomnou ve svých hodnotách proti Číně Si Ťin-pchinga, proti Rusku Vladimira Putina, proti Americe Donalda Trumpa a proti Turecku Erdogana," prohlásil.

Zároveň ujistil, že François Fillon, který v listopadu vyhrál volbu prezidentského kandidáta tradiční pravice, rozhodně nemá vítězství v kapse.

Hollande oznámil, že už nebude kandidovat ve francouzských prezidentských volbách

Číst článek

Valls odmítl Fillonův plán zrušení zkrácené pracovní doby zavedené socialisty, stejně jako záměr zavést více doplatků na léky pro nemocné. Také řekl, že nechce, aby děti měly méně učitelů či venkov méně policistů. Zároveň slíbil reformu výkonu státní moci, která by zajistila, aby měli občané ještě větší slovo než doposud.

Podle bleskového průzkumu agentury Ifop, jehož výsledky v neděli zveřejnil nedělník Le Journal du Dimanche, chce Vallse jako kandidáta socialistů v prezidentských volbách 45 procent levicových voličů.

Jeho hlavním konkurentem v primárkách by měl být mnohem levicovější bývalý Hollandeův ministr financí Arnaud Montebourg, kterého v průzkumu podpořilo 25 procent sympatizantů levice.

Poslední průzkumy napříč voličským spektrem zatím ukazují, že do druhého kola prezidentských voleb by se neměl dostat žádný levicový kandidát. Ve druhém kole má dvě třetiny hlasů dostat Fillon a zbylou třetinu vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová, která vystupuje proti Evropské unii a imigraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme