Švýcarsko 0:2 Česko

Francouzský prezident apeloval na reformu evropských institucí

Současná finanční krize je výzvou k reformě evropských institucí. Prohlásil před poslanci Evropského parlamentu francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země tento půlrok předsedá Evropské unii. Reakce na krizi byla sice rychlá, ale pro příští podobné případy je podle něj třeba, aby Evropa jednala více jednotně a mluvila stejným hlasem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

N. Sarkozy

N. Sarkozy | Zdroj: ČTK

Reformu si podle Sarkozyho zaslouží i skupina zemí, která reakci celé sedmadvacítky na finanční krizi dohodla - tedy eurozóna. "Není možné, aby eurozóna nadále fungovala bez jasně stanoveného vedení, tedy hospodářské vlády, která by spolupracovala s Evropskou centrální bankou." "Takovou vládou euroskupiny by podle něj měly být schůzky ne ministrů financí zemí, kde se platí eurem, jako dosud, ale jejich premiérů nebo prezidentů," řekl Sarkozy.

Potřebu společného postupu nejen v rámci Evropy zdůraznil před europoslanci předseda Evropské komise José Barroso. Pro řešení krize bude zásadní spolupráce se Spojenými státy, ale také s dalšími globálními partnery. Sarkozy i Barroso vyzvou ke společnému postupu také Čínu a další velké hráče na světových finanních trzích na summitu ASEM v Pekingu na konci týdne. Podle Barrosa totiž neexistuje jedna národní cesta z krize. "Buď budeme společně plavat, nebo se společně utopíme," řekl Barroso.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme