Francouzský prezident Hollande chce do ústavy začlenit sociální dialog

Francouzský prezident François Hollande chce vepsat do ústavy sociální dialog. Prohlásil to v pondělí v Paříži na konferenci, které se účastní zástupci vlády, odborů i zaměstnavatelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande

Francouzský prezident François Hollande | Zdroj: Reuters

Hollande již před konferencí řekl, že každá reforma je společností lépe přijata, pokud je nejdříve prodiskutována všemi partnery. Proto chce do ústavy vepsat, aby nemohlo dojít k přijetí zákona v sociální a ekonomické oblasti, aniž by mu předcházela fáze dialogu. Dodává tak odborům i určitou formální roli.

„Přeji si - pokud to parlament schválí a pokud budou sociální partneři pro - vepsat do naší ústavy zvláštní roli sociálního dialogu,“ řekl prezident, který ale zároveň plánuje i radikální reformy. Bez podpory běžných občanů se tedy neobejde.

Po svém zvolení slíbil například zvýšit konkurenceschopnost země, jeho předvolební program ale sestával i z řady výrazných levicových prvků. Konference bude řešit i další velká ekonomická a sociální témata, jako je ozdravení veřejných financí nebo snížení nezaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomických a sociálních reformách ve Francii hovořila na Rádiu Česko analytička společnosti Europeum Martina Rubešková

François Hollande se zatím může těšit z podpory odborů, které ho přijaly příznivě a v prezidentské kampani mu některé skupiny otevřeně vyjádřily podporu.

Většina francouzských odborů je totiž spíše levicová, takže socialistický prezident je pro ně příznivější než jeho předchůdce Nicolas Sarkozy. Od nového prezidenta očekávají opravdový dialog, který bude konstruktivní a nekonfliktní.

Podle analytičky společnosti Europeum Martiny Rubeškové to ale neznamená, že těsnější tripartita znamená i méně stávek. „Je možné, že lidé a odbory budou naopak očekávat, že levicová vláda na ně ‚více uslyší‘, a stávek bude více, protože Francouzi ucítí možnost změny,“ domnívá se Rubešová.

Hollande chce zaměstnat mladé lidi

Hollandovou prioritou je také zvýšení zaměstnanosti, která se ve Francii aktuálně pohybuje kolem 10 procent. Chce k tomu využít takzvanou generační smlouvu, která by měla vyřešit hlavní problém, jímž je nezaměstnanost mezi mladými lidmi.

Tato smlouva by měla firmám umožnit zaměstnat mladé lidi do 30 let na dobu neurčitou, zároveň zachovat místo pro zaměstnance nad 55 let, který by předával zkušenosti mladšímu kolegovi, než odejde do důchodu. Firmě by to mělo zaručit různé výhody, třeba snížení sociálních odvodů,“ vysvětluje Martin Rubešová.

Vláda tvrdí, že její podpora vylepší situaci Francouzů a zvýší ekonomickou aktivitu země. Hollande slíbil, že do roku 2017 vyrovná francouzský rozpočet, ale zároveň řekl, že neobětuje zájmy Francie a bude tento krok přizpůsobovat aktuální situaci.

Markéta Bartošová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme