Francouzský prezident Hollande pozastavil předání válečné lodi Mistral Rusku

Rusko zatím nedostane vrtulníkovou loď Mistral-Vladivostok postavenou na zakázku ve francouzských loděnicích v Saint Nazaire. Předání prvního ze dvou válečných korábů dnes pozastavil francouzský prezident Francois Hollande. Zdůvodnil to rolí Ruska v ukrajinském konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská válečná loď Mistral připravená pro Rusy v přístavu Saint Nazaire | Zdroj: Reuters

Ruská vláda zatím čeká s oficiální reakcí do prvního prosince, ačkoli vrtulníkovou loď Mistral-Vladivostok měla dostat už v polovině listopadu.

Velení ruského námořnictva zvažuje stažení 400 ruských námořníků, kteří se v Saint Nazaire zacvičovali v ovládání lodi, než jim francouzské úřady před několika dny zakázaly vstup na palubu.

V případě vypovězení kontraktu se Rusko bude soudit o odškodné ve výši několika miliard eur a upozorňuje, že zrušení zakázky bude mít sociální dopad i na šest tisíc francouzských zaměstnanců loděnic.

Francie slíbila Rusku dvě lodě Mistral a obdržela vysokou finanční zálohu na základě obchodní smlouvy z doby před vypuknutím ukrajinské krize. Druhé plavidlo mělo být připraveno v roce 2015.

Vojenská loď typu Mistral, kterou chce Francie prodat Rusku | Foto: Reuters

Martin Dorazín, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme