Francouzský prezident Hollande pozastavil předání válečné lodi Mistral Rusku

Rusko zatím nedostane vrtulníkovou loď Mistral-Vladivostok postavenou na zakázku ve francouzských loděnicích v Saint Nazaire. Předání prvního ze dvou válečných korábů dnes pozastavil francouzský prezident Francois Hollande. Zdůvodnil to rolí Ruska v ukrajinském konfliktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská válečná loď Mistral připravená pro Rusy v přístavu Saint Nazaire

Francouzská válečná loď Mistral připravená pro Rusy v přístavu Saint Nazaire | Zdroj: Reuters

Ruská vláda zatím čeká s oficiální reakcí do prvního prosince, ačkoli vrtulníkovou loď Mistral-Vladivostok měla dostat už v polovině listopadu.

Velení ruského námořnictva zvažuje stažení 400 ruských námořníků, kteří se v Saint Nazaire zacvičovali v ovládání lodi, než jim francouzské úřady před několika dny zakázaly vstup na palubu.

V případě vypovězení kontraktu se Rusko bude soudit o odškodné ve výši několika miliard eur a upozorňuje, že zrušení zakázky bude mít sociální dopad i na šest tisíc francouzských zaměstnanců loděnic.

Francie slíbila Rusku dvě lodě Mistral a obdržela vysokou finanční zálohu na základě obchodní smlouvy z doby před vypuknutím ukrajinské krize. Druhé plavidlo mělo být připraveno v roce 2015.

Vojenská loď typu Mistral, kterou chce Francie prodat Rusku | Foto: Reuters

Martin Dorazín, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme