Francouzský prezident Hollande se neplánovaně zastavil v Moskvě

V Moskvě se dnes neplánovaně setkali prezidenti Francie a Ruska François Hollande a Vladimir Putin. Schůzka se odehrává na moskevském letišti Vnukovo. Holland se přes Moskvu vracel z návštěvy Kazachstánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident ve vládním salonku na letišti řekl, že velmi pozorně poslouchal čtvrteční poselství Vladimira Putina a domnívá se, že v určitém momentu bude nutné zbavit se stěn a překážek, které Rusko a Evropu dělí.

Hlavním tématem nečekané schůzky byla ale Ukrajina, o které francouzský prezident François Hollande podrobně mluvil i na setkání s prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem.

Holland v Astaně prohlásil, že proces snižování napětí by měli společně začít prezidenti Ruska, Francie, Ukrajiny a německá kancléřka. Putin řekl, že diskuze, která se o Ukrajině vede, přináší určité pozitivní výsledky, přestože jde o velmi složité problémy.

Francie a Rusko vystupují za okamžité zastavení krveprolití na Ukrajině. Putin po schůzce s Hollandem oznámil, že v nejbližší době bude přijato definitivní rozhodnutí o příměří na Ukrajině, a dodal také, že dojde k další výměně zajatců.

Předpokládalo se, že prezident Putin využije Hollandova mezipřistání i k tomu, aby se francouzského kolegy zeptal, jak to bude dál s objednanou a zaplacenou vrtulníkovou lodí třídy Mistral, kterou měla Francie Rusku předat už v říjnu, ale Hollande tento kontrakt pozastavil.

„O Mistralech nepadlo ani slovo. Prezident Hollande se neptal. Vycházíme z toho, že se prodejní smlouva bude plnit. Pokud ne, očekáváme, že nám Francie vrátí peníze,“ řekl Putin.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme