Francouzský prezident jede do Libye, má se setkat s Kaddáfím

Do Libye dnes přijíždí v doprovodu svého ministra zahraničí Bernarda Kouchnera francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Očekává se, že se sejdou s libyjských vůdcem Muammarem Kaddáfím. Bez ohledu na jeho podíl na osvobození bulharských zdravotníků čelí Sarkozy kritice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: ČTK

Sarkozy je kritizován za to, že sklízí smetanu za dlouholeté úsilí Evropské unie o osvobození bulharských zdravotníků. On sám na druhou stranu tvrdí, že jednání se táhla dlouho a nic konkrétního nepřinesla.

Elysejský palác se také nevyjádřil k obvinění francouzské protijaderné organizace Sortir du Nucléaire, která tvrdí, že výměnou za propuštění Bulharů slíbil Sarkozy Libyi i jadernou technologii. Francouzský prezident odmítá, že ve hře o osvobození zdravotníků byla také finanční kompenzace.

Za propuštění zdravotníků údajně platilo i Česko

Libye ovšem peníze za propuštění zdravotníků dostala. Šéf libyjské diplomacie Abdarrahmán Šalgam v televizi Al-Džazíra potvrdil, že prostředky na odškodnění rodin nakažených dětí pocházejí od několika evropských států, včetně České republiky a Slovenska.

Šalgam jmenoval Českou republiku hned jako první poté, co zmínil Evropskou unii. Česko bylo v politických kruzích v regionu známé jako stát, který podporoval požadavky Bulharska na bezpodmínečné propuštění zdravotníků.

Evropské země se podle Šalgama podílely na vytvoření takzvaného Bengházského fondu, což umožnilo vydat bulharské sestry a palestinského lékaře do Bulharska. EU má mimo jiné pomoci při rekonstrukci nemocnice v Benghází, studiu a školení libyjských lékařů a další péči o děti postižené virem HIV. Evropská unie tuto informaci zatím nekomentovala.

Jan Šmíd, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme