Francouzský prezident nehodlá udělit masovou amnestii

Nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy nehodlá udělovat amnestii ke státnímu svátku, jak tomu bylo zvykem v minulosti. V rozhovoru pro dnešní vydání listu Journal du Dimanche řekl, že pro udržování této tradice není žádný důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mříže | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Sarkozy dal jednoznačně najevo, že nebudou žádná nová omilostnění. Prezident, který je zastáncem tvrdé linie v otázkách pořádku, tak zklamal asi tři tisíce osob, které počítaly s možností propuštění. Jedná se o ty, kteří si odpykávají tresty za lehčí delikty.

Amnestie je udělována vězňům od roku 1990, a například prezident Chirac této možnosti často využíval. Sarkozy se však nijak netají tím, že amnestie je v rozporu se smyslem trestu.

Ve francouzských věznicích s kapacitou asi 50 tisíc osob je jich v současnosti o deset tisíc více. Podle vězeňských dozorců by rozhodnutí prezidenta mohlo vyvolat protesty vězňů, ale je téměř vyloučené, že by prezident podlehl jakémukoliv nátlaku. Narozdíl od svého postoje udělování masové amnestie se Sarkozy nemíní vzdát udělovat milosti individuální.

Český prezident Václav Klaus letos vyhověl zatím 19 žádostem o milost. Poslední případ je z 30. května, kdy svobodu dostala žena, která po dlouhé léčbě porodila dítě. Odsouzena byla za účetní podvody a víc než polovinu z pětiletého trestu si odpykala.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme