Francouzský prezident v Číně hledá podporu sankcí proti Íránu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přiletěl do Číny. V pořadí jeho druhá cesta ve funkci šéfa Elysejského paláce má především přispět k urovnání sporů vzniklých kvůli tibetské otázce. Paříž zároveň hledá v Pekingu podporu pro uvalení sankcí vůči Íránu za jeho nukleární program. Sarkozy se také zúčastní zahájení Světové výstavy EXPO 2010 v Šanghaji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy | Foto: The Council of the European Union

Nicolas Sarkozy s chotí zahájili oficiální návštěvu ČLR prohlídkou slavné Terakotové armády u Si-anu, odpoledne je v Pekingu přijme prezident Chu Ťin-tao.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě francouzského prezidenta v Číně z pohledu ekonomiky mluvil na Rádiu Česko Lukáš Brzák ze zpravodajského serveru o čínské ekonomice www.czcn.org.

Podle Sarkozyho je dnes Čína absolutně nepostradatelným hráčem na světové scéně a bez ní prý nelze řešit žádný důležitý problém.

Paříž v nedávné minulosti na jedné straně pobouřila Peking setkáním Sarkozyho s Dalajlámou na konci roku 2008 v polském Gdaňsku i protičínskými protesty při štafetě s olympijskou pochodní. Na druhé straně ale právě Francie prosazuje v Evropské unii zrušení zbrojního embarga uvaleného na Peking po masakru na náměstí Ťien-an-men v roce 1989 a v nejlidnatější zemi světa buduje i jaderné elektrárny.

Podle agentur bude tématem i íránský jaderný program a ekonomické zájmy obou zemí v Africe, kde jsou největšími konkurenty při využívání nerostných zdrojů. Z Bruselu si ovšem Francie coby největší jaderná mocnost a nejnadšenější stavitel atomových elektráren v Unii veze do Číny i břímě tématu íránského jaderného programu a sankcí, které Sarkozy podle všeho nebude moci opomenout nastolit. Írán je totiž třetím největším dodavatelem ropy na čínský trh.

Sarkozy při svých minulých návštěvách dokázal prodat Číně 160 Airbusů a dva jaderné reaktory. Nic podobného se ale očekávat nedá.

„V rámci této návštěvy se neočekává žádné podepisování obchodních smluv. Do budoucna je zde ale prostor pro jednu, dvě další elektrárny. Čína také stále není schopna vyrobit letadla na dálkové lety,“ konstatuje Lukáš Brzák ze zpravodajského serveru o čínské ekonomice www.czcn.org.

Robert Mikoláš, Václav Sochor, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme