Francouzský satirický pořád s gumáky mizí z obrazovek, bude už jen placený

Francouzští televizní diváci budou od začátku října chudší o jeden významný satirický pořad, který se poprvé vysílal před sedmadvaceti lety. Dnes ho znají všichni pod názvem Les Guignols. Je postaven na gumové figurce moderátora, který komentuje dění v politice, společnosti a ve sportu. Pořad se bude vysílat už jen na placeném kanále a navíc z něj mizí i postavička tolik oblíbeného moderátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž, Eiffelova věž, turista, turisté | Foto: stock exchange

Tímto gumovým moderátorem je Patrick Poivre d'Arvor, často přezdívaný PPDA, který byl třicet let hvězdou hlavní zpravodajské relace nejsledovanější francouzské televize TF1.

Právě jeho gumák zahájil vysílání pořadu Les Guignols v srpnu l988, od tohoto roku vyrobili ve studiu Canal+ na tři sta gumových postaviček. Mimochodem svého gumáka měl i Václav Klaus.

Přestože se osmiminutový pořad vysílal na jinak placeném Canal+, diváci ho viděli zdarma, neboť nebyl kódován. Jeho tvůrci dostávali na jeho přípravu 15 milionů eur ročně.

„Satirický pořad, který je velmi kritický vůči politice a vládě, je součástí francouzské tradice, stejně jako některá tištěná periodika, jako Charlie Hebdo nebo Canard Enchaîné. Je škoda, že nyní z vysílání figurka PPDA mizí, protože je to ústřední postava, která byla součástí pořadu od samého počátku, byla jeho symbolem,“ říká spisovatel Denis Colin.

Politický vliv?

Neslavný konec - předpokládá se, že umístěním do placené části vysílání stanice výrazně klesne jeho sledovanost - může mít zajímavé pozadí, mluví se dokonce o politickém vlivu.

„Existuje podezření, především na straně novinářů, že za posledními kroky vedení včetně odstranění figurky PPDA je bývalý prezident Nicolas Sarkozy, který se bude znovu ucházet o prezidentský úřad,“ doplňuje Denis Colin.

Právě k Sarkozymu byl pořad velmi kritický, jako ostatně ke všem prezidentům. „Ale k němu zvláště a mluví se o tom, že Sarkozy tlačil na svého přítele a současného šéfa stanice Canal+, aby pořad úplně zrušil,“ dodává Colin.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme