Francouzský senát odhlasoval důchodovou reformu. Odbory se bouří

Francouzské důchodové reformě už stojí v cestě jenom chystané stávky a protesty. Senát totiž schválil hlavní parametry zákona, tedy spodní hranici odchodu do penze ve 62 letech. Příští týden zasáhne kvůli tomu Francii vlna stávek a demonstrací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi protestují proti důchodové reformě

Francouzi protestují proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Zvýšení věku odchodu do penze z 60 na 62 let je klíčovým bodem reformy. Vláda sice v posledních hodinách některá ustanovení v zákoně upravila, hlavní parametry ale zůstávají v podobě, v jaké je už přijala dolní komora francouzského parlamentu.

Odborové svazy a levicová opozice se bouří. Zemi už zasáhlo několik stávek a demonstrací. Zdá se, že nejsilnější protesty a stávky s mimořádným dopadem na život ve Francii budou v úterý.

Odborové svazy mluví například o neomezené stávce v městské hromadné dopravě a také na železnici. Zřejmě se přidají i zaměstnanci mnoha dalších sektorů, například rafinérií. Ti už zastavili práci v ropném přístavu nedaleko Marseille.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme