Francouzský senát odhlasoval důchodovou reformu. Odbory se bouří

Francouzské důchodové reformě už stojí v cestě jenom chystané stávky a protesty. Senát totiž schválil hlavní parametry zákona, tedy spodní hranici odchodu do penze ve 62 letech. Příští týden zasáhne kvůli tomu Francii vlna stávek a demonstrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi protestují proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Zvýšení věku odchodu do penze z 60 na 62 let je klíčovým bodem reformy. Vláda sice v posledních hodinách některá ustanovení v zákoně upravila, hlavní parametry ale zůstávají v podobě, v jaké je už přijala dolní komora francouzského parlamentu.

Odborové svazy a levicová opozice se bouří. Zemi už zasáhlo několik stávek a demonstrací. Zdá se, že nejsilnější protesty a stávky s mimořádným dopadem na život ve Francii budou v úterý.

Odborové svazy mluví například o neomezené stávce v městské hromadné dopravě a také na železnici. Zřejmě se přidají i zaměstnanci mnoha dalších sektorů, například rafinérií. Ti už zastavili práci v ropném přístavu nedaleko Marseille.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme