Francouzský senát přijal zákon o genocidě. Turecko hrozí sankcemi

Francouzský senát přijal zákon o genocidě. Od této chvíle bude popírání vyhlazování rasy nebo národa trestné. Ve Francii za něj bude hrozit až jeden rok vězení a pokuta ve výši 42 000 eur. Už v prosinci zákon prošel dolní komorou francouzského parlamentu. Od té doby jsou také napjaté vztahy mezi Francií a Tureckem. Ankara je proti tomu, aby se za genocidu označovalo vyvražďování Arménů, ke kterému došlo za 1. světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | Foto: Burhan Ozbilici | Zdroj: ČTK

Podle Turků to byly okolnosti válečného konfliktu, při kterém lidé umírali na obou stranách. Turecko proto hrozí Francii sankcemi a dalším ochlazením diplomatických vztahů.

Roztržka mezi Francií a Tureckem se táhne od prosince, kdy návrh zákona prošel dolní komorou francouzského parlamentu. Tureckým politikům se nelíbí, že za genocidu Francie považuje také vraždění Arménů, ke kterému došlo na území dnešního Turecka v roce 1915.

Ankara tvrdí, že smrt stovek tisíc Arménů nebyla systematicky plánovaná, ale že šlo o důsledek válečných bojů.

Teď Turecko plánuje zavedení sankcí vůči Francii, chce omezit obchodní i vojenské vztahy.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že zákon odporuje svobodě slova a pokud senátem projde, bude osobně zvažovat, zda ještě někdy do Francie zavítá.

Bez ohledu na silnou retoriku se však experti domnívají, že Turecko nebude chtít přetrhat obchodní vazby na Francii a jakékoliv embargo by se nakonec obrátilo proti němu. Očekává se však diplomatická válka a možná i vyhoštění francouzské velvyslance z Ankary.

Pro přijetí zákona bylo 127 francouzských senátorů, 86 bylo proti. Nyní ho musí už jen podepsat prezident Sarkozy, který ho prosazoval.

Jan Šmíd, Martina Hanáčková, Jan Piroch, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme