Francouzský Senát schválil důchodovou reformu. Vláda ale vyhráno nemá

Francouzský Senát schválil důchodovou reformu, kvůli která zažila země vlnu silných protestů, stávek a blokád. Vláda ale ještě nemá vyhráno. Odbory zatím neodvolaly stávku v ropných rafinériích, která se může výrazně projevit ve francouzské ekonomice, a jsou připraveny dále stávkovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti důchodové reformě se ve Francii stupňují | Foto: ČTK/AP

Čerpací stanice zatím dostávají pohonné hmoty ze zásob ve skladech. Stále jich je ale část na suchu. Ropné rafinérie stávkují už 12 dní a zatím nehlásí ukončení protestů. Důležitý ropný přístav Fos - Lavera je zablokovaný už od 27. září.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestec Francouzů proti důchodovým reformám mluvil na Rádiu Česko pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný

Francie bude muset zřejmě surovinu nakoupit v zahraničí. I kdyby ropné rafinérie obnovily provoz o tomto víkendu, bude mít podle analytiků situace dopady na francouzskou ekonomiku.

Obnovování zásob strategické suroviny ve velkém může být také jedním z faktorů, který zvýší na světových trzích cenu ropy.

Francouzská vláda oznámila, že v tuto chvíli není nutné prodávat benzín a naftu na příděl, nicméně přiznává, že situace se vrátí k normálu později, než se předpokládalo.

Protesty budou pokračovat

Odbory ohlásily ještě před senátním schvalováním reforem další vlny protestů. Na 28. října a 6. listopadu svolávají další stávky a demonstrace. K odborářům se prohlášením přidali i studenti, kteří se ale chystají do ulic již 26. října.

O reformě mají ještě společně jednat a text společně schvalovat obě komory francouzského parlamentu.

Jan Pokorný, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme