Francouzský Senát schválil důchodovou reformu. Vláda ale vyhráno nemá

Francouzský Senát schválil důchodovou reformu, kvůli která zažila země vlnu silných protestů, stávek a blokád. Vláda ale ještě nemá vyhráno. Odbory zatím neodvolaly stávku v ropných rafinériích, která se může výrazně projevit ve francouzské ekonomice, a jsou připraveny dále stávkovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti důchodové reformě se ve Francii stupňují

Protesty proti důchodové reformě se ve Francii stupňují | Zdroj: ČTK

Čerpací stanice zatím dostávají pohonné hmoty ze zásob ve skladech. Stále jich je ale část na suchu. Ropné rafinérie stávkují už 12 dní a zatím nehlásí ukončení protestů. Důležitý ropný přístav Fos - Lavera je zablokovaný už od 27. září.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestec Francouzů proti důchodovým reformám mluvil na Rádiu Česko pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný

Francie bude muset zřejmě surovinu nakoupit v zahraničí. I kdyby ropné rafinérie obnovily provoz o tomto víkendu, bude mít podle analytiků situace dopady na francouzskou ekonomiku.

Obnovování zásob strategické suroviny ve velkém může být také jedním z faktorů, který zvýší na světových trzích cenu ropy.

Francouzská vláda oznámila, že v tuto chvíli není nutné prodávat benzín a naftu na příděl, nicméně přiznává, že situace se vrátí k normálu později, než se předpokládalo.

Protesty budou pokračovat

Odbory ohlásily ještě před senátním schvalováním reforem další vlny protestů. Na 28. října a 6. listopadu svolávají další stávky a demonstrace. K odborářům se prohlášením přidali i studenti, kteří se ale chystají do ulic již 26. října.

O reformě mají ještě společně jednat a text společně schvalovat obě komory francouzského parlamentu.

Jan Pokorný, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme