Francouzský soud má udělat tečku za případem Concorde

Soud ve francouzském Pontoise má dnes vyhlásit dlouho očekávaný rozsudek v kauze Concorde. Nadzvukový dopravní letoun ztroskotal před deseti lety krátce po startu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Concord letecké společnosti Air France.jpg

Concord letecké společnosti Air France.jpg | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Žaloba žádá trest pro americkou leteckou společnost Continental Airlines. Z jejího letadla dopadl na startovací dráhu kus kovu, který poškodil pneumatiku Concordu, jenž startoval vzápětí. Důsledkem byla havárie, při níž zahynulo 100 cestujících, sedm členů posádky a čtyři lidé v hotýlku, kam trosky letadla dopadly.

Do vězení může jít také Henri Perrier, který vedl od počátku program Concorde. Mezitím bývalí mechanici a inženýři z této skupiny začali vyvíjet snahy, aby vrátili Concorde zpátky na oblohu.

Lety těchto nadzvukových letounů totiž rok po havárii skončily. Odborníci zkoumají motory a pokusí se získat všechna povolení tak, aby letadlo mohlo zase látat při zahájení olympiády v Londýně v roce 2012.

Jan Pokorný, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme