Francouzský velvyslanec se účastní v Praze zasedání Dekády romské inkluze

Francouzský velvyslanec pro lidská práva Francois Zimeray je v Praze na zasedání Řidícího výboru tzv. Dekády romské inkluze. Poté, co český ministr zahraničí kritizoval francouzský postup vůči Romům, prohlásil Francois Zimeray, že Francii nebudou dávat lekce země, které jsou v dodržování lidských práv za ní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové (ilustrační foto) | Foto: Jana Šustová

K Mezinárodnímu řídícímu výboru Dekády romské inkluze dnes promluvil i premiér Petr Nečas. Klíčem k integraci Romů je podle něj lepší vzdělávání romských dětí a dostupné pracovní příležitosti. Stát ale může při zlepšování soužití Romů a většinové společnosti hrát pouze omezenou roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzdělávání Romů mluvila v pořadu Stalo se dnes tajemnice rady vlády pro záležitosti romské menšiny Gabriela Hrabaňová.

„Úřad vlády zřídil agenturu pro sociální začleňování v romských vyloučených lokalitách. Právě tam si myslím, že je potenciál toho, jak se dá s romskou integrací nakládat. Na státní úrovni toho totiž nemůžeme udělat hodně, protože většina zodpovědnosti leží na krajích a obcích. A těm mi nemůžeme přikazovat, co by měly dělat, ale oni musejí chtít,“ vysvětlila tajemnice rady vlády pro záležitosti romské menšiny Gabriela Hrabaňová.

Dekáda romské inkluze je iniciativou sedmi států střední a jihovýchodní Evropy za zlepšení sociální-ekonomického postavení Romů. V roce 2005 se vlády členských států zavázaly k snižování rozdílů mezi životními podmínkami romské a neromské populace a k vymýcení chudoby a diskriminace.

Francouzský velvyslanec pro lidská práva chce prozkoumat s evropskými partnery možnosti integrace Romů. Francie čelí kritice kvůli své politice vůči nelegálním přistěhovalcům, která se týká zejména Romů. Mnozí se musejí vrátit do domoviny, kde je ale čeká většinou život v bídě. Francie volá po větší unijní aktivitě, která by pomohla zlepšit podmínky pro Romy v členských zemích.

Jan Pokorný, Lenka Rafaelová, Jan Richter, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme