Francouzský veřejnoprávní rozhlas: Proč je Le Penová z krajní pravice, ale Macron ne úplný centrista?

Nedělní druhé kolo prezidentských voleb ve Francii se už dávno stalo globální událostí. Odpočítávání před soubojem Le Penová versus Macron sledují média všude na světě. Zvlášť velkou výzvu ale volby představují pro francouzská média. Boj o prezidentské křeslo je vypjatý a plný ostrých slov. Jak těžké je v takové situaci udržet vyvážené zpravodajství, popsali dva členové vedení francouzského veřejnoprávního rádia.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Političtí soupeři Marine Le Penová a Emmanuel Macron před poslední televizní debatou.

Političtí soupeři Marine Le Penová a Emmanuel Macron před poslední televizní debatou. | Zdroj: Reuters

Serge Schick je šéfstratégem francouzského veřejnoprávního rozhlasu. Potvrzuje, že důvěra lidí ve veřejnoprávní média ve Francii klesá a zároveň si uvědomuje, že volby odrážejí silné napětí ve francouzské společnosti.

Pro kandidátku Národní fronty Marine Le Penovou mají západoevropská média běžně výraz "krajně pravicová" politička, a to kvůli jejím protiimigračním a protievropským postojům.

Francouzský rozhlas by kvůli napětí ve společnosti mohl volit opatrnější termíny, ale nedělá to.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzští veřejnoprávní novináři den před volbou prezidenta hlídají nestrannost, ale i správné pojmy pro oba kandidáty

Je Macron centrista?

"Když o Le Penové mluvíme, říkáme jí 'šéfka Národní fronty', protože to je zkrátka pravda. Stejně tak ale používáme pojem 'krajní pravice', protože Národní fronta je z pravicové části politického spektra a její program je takový, jaký je. Vyhýbáme se ale nálepce extremistů, protože to je názorový termín," vysvětlil Radiožurnálu Schick.

Protikandidát Le Penové Emmanuel Macron dostal pro změnu označení "centrista". I tady má ale Serge Schick pochybnosti.

"Co je vlastně 'centrista'? Už tu máme strany v politickém středu. A Macron k žádné z nich nepatří. Založil si novou. Není to prostě tak jednoduché," dodává.

Předvolební atmosféra vyplňuje i práci jiné větve francouzského rozhlasu, tedy vysílání do zahraničí.

"Ve všech našich programech říkáme lidem jasně 'běžte volit'. Problém někdy je, že třeba Národní fronta komplikuje novinářům práci. Známe případy, kdy nepustili reportéry na předvolební mítink. V takových podmínkách se vyvážené zpravodajství dělá jen těžko," řekla šéfredaktorka zahraničního vysílání Bärbel Moserová.

Nejen kvůli aktuálním volbám, ale i kvůli celosvětovému šíření dezinformací a falešných zpráv po internetu a sociálních sítích francouzský rozhlas posílil svůj systém ověřování faktů. Během debaty obou prezidentských kandidátů prověřovali novináři výroky obou politiků okamžitě a během pár desítek vteřin dávali výsledky na web. 

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme