Francouzským prezidentem bude Nicolas Sarkozy

Přívrženci Nicolase Sarkozyho bouřlivě oslavovali výsledky prezidentských voleb. Podle posledních zpráv Nicolas Sarkozy získal 53,06 procenta hlasů. Jeho socialistická soupeřka Ségolene Royalová o šest procent méně. Součty nezahrnují Francouze, kteří hlasovali v zahraničí. Blahopřání k vítězství přišla z Německa, Spojených států a řady dalších zemí. Předseda Evropské komise José Barroso vyjádřil naději, že Francie se stane vůdčí silou v reformním procesu Unie. V některých částech Francie ale vypukly i nepokoje. Podpůrci Segolene Royalové vyšli do ulic, aby vyjádřili nespokojenost s vítězstvím pravicového kandidáta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Nicolase Sarkozyho

Příznivci Nicolase Sarkozyho | Foto: AFP

Sarkozy v prvním prohlášení řekl, že jeho vítězství není vítězství "jedné Francie nad druhou", že bude pracovat v duchu jednoty a usilovat o to, aby nikdo nezůstal "na kraji cesty".

Svým příznivcům poděkoval za podporu a na adresu Royalové řekl, že respektuje ji i její ideje, se kterými se ztotožnily miliony Francouzů.

"Francie mi dala vše a já chci vše dát jí," prohlásil Sarkozy. Zopakoval, že jako prezident chce rehabilitovat hodnotu práce, obnovit autoritu státu a vrátit Francii národní hrdost.

Evropské partnery ujistil oddaností ideám evropské integrace, na adresu Spojených států řekl, že mohou počítat s francouzským přátelstvím, ale že přátelství znamená i právo myslet odlišně. Slíbil rovněž, že Francie bude hájit lidská práva ve světě, pomáhat rozvoji Afriky a přispívat k boji proti klimatickým změnám.

Sarkozymu vzápětí blahopřáli světoví politici. Předseda Evropské komise José Barroso vyjádřil naději, že Francie bude s prezidentem Sarkozym motorem evropských reforem. "Mám důvěru v Nicolase Sarkozyho, že bude motorem při řešení institucionálních otázek Evropské unie a konsolidaci politické Evropy", uvedl Barroso, který se s příštím francouzským prezidentem dobře zná a v Bruselu nebylo tajemstvím, že mu dával přednost před Royalovou.

Sarkozy, jehož vítězství věštily skoro všechny průzkumy posledních měsíců, se ujme funkce 16. května. V Elysejském paláci vystřídá Jacquesa Chiraka, který byl prezidentem dvanáct let. Chirac už svému nástupci blahopřál a popřál mu plný úspěch v nové funkci.

Royalová v krátkém proslovu bezprostředně po oznámení odhadů poděkovala všem svým stoupencům za podporu, kterou jí projevovali, a vyjádřila přesvědčení, že jejich společný boj bude pokračovat. Vyslovila se přitom pro širší jednotu levice. Royalová získala podle předběžných výsledků 46,65 procenta hlasů.

Před sídlem její Socialistické strany poblíž muzea d´Orsay se shromáždilo asi 4000 jejích příznivců, kteří ji bouřlivě pozdravovali a skandovaně děkovali. Na náměstí Svornosti ve stejnou dobu začaly slavit tisíce stoupenců vítězného pravicového kandidáta. Na obou místech sledují události stovky novinářů.

Dnešní druhé kolo voleb provázel velmi vysoký zájem voličů. Krátce před uzavřením volebních místností ve 20:00 hodin odhadovaly specializované agentury celkovou účast na 85 až 86 procent, což bude zřejmě rekord od roku 1974. Z této účasti také vyplývá větší legitimita vítěze.

Pro Royalovou, její Socialistickou stranu a vůbec celou levici je dnešní výsledek velkým zklamáním. Je to třetí porážka levicového prezidentského kandidáta za sebou. Zároveň to znamená i oddálení chvíle, kdy do francouzského prezidentského křesla dosedne žena. Royalová byla první, která měla reálnou šanci toho dosáhnout.

Jan Šmíd, Martin Hromádka, Barbora Tošnerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme