Francouzští a maliští vojáci vytlačili islamisty z Timbuktu. Radikálové utekli do pouště

Francouzské a maliské jednotky odpoledne prakticky bez boje obsadily letiště v Timbuktu a později i celé město. Pod kontrolou islamistických radikálů tak už je jen jediné velké město na severovýchodě země poblíž hranic s Alžírskem. První fáze osvobození Mali od povstalců se chýlí ke konci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci v Mali

Francouzští vojáci v Mali | Zdroj: Reuters

Francouzi postupují v Mali rychleji, než se předpokládalo. Podle informací z místa bylo letiště v Timbuktu dobyto během několika hodin.

Zpravodajka televize Al-Džazíra se přihlásila přímo z přistávací plochy v Timbuktu, a potvrdila tak dobytí strategického bodu. Letiště pomůže francouzským i malijským vojákům v dalších operacích proti islamistům na severu země.

Spojenecké jednotky pak obsadily přístupové cesty do asi padesátitisícového města, které po deset měsíců ovládali islamisté. Starobylé centrum se následně podařilo osvobodit díky kombinaci pozemní a letecké operace se zapojením výsadkářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák přiblížil postup spojenců v Mali

Podle francouzských pozorovatelů má Timbuktu symbolický význam, neboť právě tam uplatňují radikálové právo šaría. Kdo má město pod kontrolou, ovládá prý prakticky celý sever malijského území.

„Timbuktu spolu s městem Gao, které získali Francouzi během víkendu, vytváří určitý strategický štít na řece Nigeru. Takže z hlediska strategického jsou tato dvě města velmi důležitá,“ potvrzuje ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Drulák.

Starosta Timbuktu podle agentury Reuters informoval, že islamisté na útěku zapálili knihovnu. Tisíce vzácných rukopisů tak lehly popelem. Postupující spojenecké jednotky se ale dosud nesetkaly se soustředěným odporem. Povstalci před nimi prchají do pouště.

„Patrně se islamisté stahují a připravují se na partyzánskou válku. To znamená, oni nechávají nepřátelský úder dopadnout do prázdna a připravují se na dlouhodobou válku, kde budou moci využít své znalosti terénu. A budou sázet na to, že se vlastně intervenující síly vyčerpají,“ uvažuje Drulák.

Pozornost se zaměřuje na sever země

Zatím se podle něj daří plnit krátkodobé cíle, které si operace stanovila. „Ze tři velkých měst, která byla pod kontrolou islamistů, zůstává už jenom jedno, ale to bude mnohem složitější, protože je trochu dále na sever, je méně přístupné,“ vysvětluje.

Mezinárodní africké misi v Mali už přislíbil Brusel 50 milionů eur a Francouzi zvažují nasazení dalších vojáků. Mimo jiné proto, že s jejich pomocí by osvobozování severu od islamistů mohlo probíhat ještě rychleji než dosud. Francouzské vojáky podporují i Spojené státy, které doplňují ve vzduchu palivo jejich stíhačkám, a jednotky z dalších afrických zemí.

Druhá fáze plánované operace, během které se budou spojenci snažit dopadnout a zlikvidovat radikály, bude ovšem pravděpodobně mnohem náročnější.

Prezident François Hollande navíc prohlásil, že Francie nechce zůstat v Mali až do konce. O obnovu svrchovanosti na severu země se podle něj mají postarat africké jednotky.

Mali | Foto: Český rozhlas

Jan Šmíd, Ondřej Bouda, Jan Richter, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme