Francouzští historici odhalili dokumenty, které prý dokazují spolupráci Coco Chanel s nacisty

Známá francouzská módní návrhářka Coco Chanel údajně spolupracovala s nacisty. Ukazují to dokumenty z archivu francouzské tajné služby z druhé světové války, které tento týden odhalili historici. Objev umožnily tajné materiály, které Francie historikům odhalila na konci minulého roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Coco Chanel | Foto: licence Public Domain (eng), Calliopejen1

Mezi dokumenty ve spisech Coco Chanel je dopis anonymního zdroje z Madridu, který tvrdí, že byla v letech 1942 a 43 milenkou a špionkou barona Günthera von Dincklage. Ten byl v roce 1935 atašé německé ambasády ve Francii a údajně pracoval jako německý agent.

Šéf archivu Frédérik Queguineur ale upozornil, že německá rozvědka (Abwehr) sice zaregistrovala Coco Chanel jako svou agentku, ale není jasné, zda Chanel Němcům skutečně pomáhala, nebo byla v seznamu uvedená, aniž by to věděla.

Pro jednu z nejznámějších francouzských žen 20. století nejde přitom o první obvinění. Z kolaborace ji obvinil také spisovatel Hal Vaughan v knize Spaní s nepřítelem: Tajná válka Coco Chanelové.

Když začala válka, Coco Chanel uzavřela svůj módní dům i několik obchodů. Předpokládá se, že po tom, co byl zatčen její synovec, navázala kontakt s německými úřady a po osvobození Francie byla obviněna z kolaborantství a vypovězena ze země. Odešla do Švýcarska, kde žila několik let, než se vrátila do Paříže. Nikdy nebyla oficiálně z ničeho obviněna, zemřela v roce 1971.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme