Francouzští manželé z Talence u Bordeaux sbírají rádia. Díky nim si vytvořili vztah k Česku

Bordeaux v sobotu hostí své poslední utkání evropského šampionátu ve fotbale. Ve čtvrtfinále se v něm střetnou mistři světa Němci s Italy. Přestože pro leckoho půjde o předčasné finále, někteří místní by radši viděli české fotbalisty – například rodina Brienových, kteří si díky své sbírce rozhlasových přijímačů vytvořili vztah k Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Brienovi se znají i s předními českými sportovci | Foto: Jan Kaliba

Vejít do domku Hervého a Frederique Brienových v Talence u Bordeaux je jako vkročit do hloubi minulého století. Anebo do rozhlasového muzea.

U těchto radioamatérů nebo spíš „radionadšenců“ stojí historické přijímače, kam se člověk podívá. A právě také díky rozhlasu mají slabost pro Českou republiku.

„Rádia jsem sbíral odjakživa a pak mi jeden známý řekl o vysílání z cizích zemí ve francouzštině. Poslouchal jsem o Rusku, Turecku… Je zajímavé vybrat si nějaké téma a sledovat jeho vývoj ve francouzských médiích a zároveň i z druhé strany ze zemí, kterých se týká. Časem jsem se zaměřil na Slovensko a na Česko a jeho vysílání Radia Praha. Byly to země, které jsme se ženou vůbec neznali,“ vypráví Hervé Brien.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je zajímavé vybrat si nějaké téma a sledovat jeho vývoj ve francouzských médiích a zároveň i z druhé strany ze zemí, kterých se týká, říká Hervé Brien

„Mě zajímá historie, zeměpisné věci, máme rádi vážnou hudbu. A časem jsme k vám za tím vším začali jezdit. Už jsme byli v Česku čtyřikrát. Tím, že nás dlouho oddělovala železná opona, bylo to něco nového. Objevili jsme vaši architekturu, byli jsme na opeře,“ přidává se manželka Frederique Hervému, který tak získal vztah i k českým sportovcům.

„Já vím, že u vás není moc oblíbený, ale v Bordeaux mají lidi Plašila hodně rádi. Předtím tady hrál i Šmicer, ten tu má taky dobré jméno. Ale znám i vaše atlety, protože v Talence pomáhám organizovat tradiční desetibojařský mítink. Už jsem se setkal s Dvořákem, Šebrlem, ale i Špotákovou,“ říká Hervé.

Do poloviny září, kdy se bude konat další ročník tradičního desetiboje, zbývá ovšem ještě dost času. A tak se nejen rozhlasový, ale i sportovní nadšenec Hervé Brien v nedalekém Bordeaux přihlásil jako dobrovolník do fanzóny fotbalového mistrovství Evropy.

„Nemám strach, že by se tam něco stalo, cítím se bezpečně. Sbírám odpadky a užívám si Euro. Třeba když tu hráli první zápas Velšani a Slováci, bylo to parádní – vlídná a přátelská atmosféra,“ dodává Hervé Brien.

Snad to vydrží i v sobotu, kdy pro Bordeaux evropský šampionát skončí čtvrtfinálovým zápasem Německa proti Itálii.

Jan Kaliba, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme