Francouzští muslimové se kvůli ramadánu vracejí z dovolené

Muslimové mají ode dneška ramadán - měsíční období půstu, kdy od svítání do západu Slunce nesmějí jíst, pít a mít sex. Platí to i pro Francii, kde žije nejpočetnější muslimská komunita z evropských zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimská žena | Foto: Fotobanka stock.xchng

Statistiky uvádějí až 6 milionů vyznavačů islámu. Z nich podle průzkumů dodrží pravidla ramadánu kolem 70 %. Letos se začátek muslimského svátku projevil zejména na letištích.
„Je tam opravdu nesmírné vedro,“ říká muž, který byl na dovolené u příbuzných v Maghrebu na severu Sahary. Teploty kolem 45 stupňů. Ve Francii není takové horko, takže omezení plynoucí z ramadánu jsou snesitelnější.

Jakkoliv je ramadán svátkem duchovním, přizpůsobuji se mu i obchůdky s tradičním arabskými jídlem.

„Normálně mám v srpnu dovolenou, tento rok jsem v práci,“ říká prodavačka a ukazuje na zajímavé laskominy od datlí až ke klobáskám, které muslimové ale mohou jíst až po setmění.

Připravuje také speciální směsi, které nasytí a ještě obsahují dostatek vody, aby člověk při namáhavé manuální práci byl co nejméně unavený.

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme