Francouzští novináři unesení v Iráku jsou na svobodě

Oba francouzští novináři, držení čtyři měsíce v iráckém zajetí, se vrátili domů. Letadlo s Georgem Malbrunotem z deníku Le Figaro a reportérem rozhlasu RFI Christianem Chesnotem přistálo před pár okamžiky na vojenském letišti u Paříže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

unesení novináři

unesení novináři | Zdroj: ČTK

Přivítat je osobně přišli i prezident Jacques Chirac a premiér Jean-Pierre Raffarin. Ten odpoledne prohlásil, že únosci si nekladli žádné podmínky a francouzská vláda za rukojmí nezaplatila výkupné.

Ve městě nad Seinou zavládla po propuštění novinářů radost. Nefalšované potěšení v celé Francii, nejen v jejich rodinách, ale i v redakcích, je o to větší, že s jejich dnešním návratem z Bagdádu nepočítali ani politikové.

Je to ten nejkrásnější vánoční dárek těsně před Štědrým dnem, který jsme mohli dostat, tvrdí shodně prakticky všechny komentáře.

Jak Radiožurnálu řekl spolupracovník jednoho ze zadržovaných Francouzů z rádia RFI John Maguire, oba novináři jsou v relativně dobrém zdravotním stavu. "Únosci řekli, že rukojmí propustili ze tří důvodů. Jednak to nebyli špioni, kteří by pracovali pro Spojené státy. Francie má navíc v Iráku zvláštní postavení. A za třetí novináři informovali vždy s pochopením o palestinské otázce."

Detaily, jak se oba muži dostali na svobodu, francouzské úřady nezveřejnily. V Iráku byly od loňské invaze uneseny desítky cizinců včetně novinářů a humanitárních pracovníků.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme