Francouzští politici odsoudili žhářský útok na satirický časopis

Francouzští politici, veřejnost i předseda svazu imámů odsoudili noční žhářský útok na redakci kanceláře francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo. K útoku došlo noc před vydáním časopisu, který s nadsázkou jmenoval šéfredaktorem příštího čísla muslimského proroka Mohameda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená redakce francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo | Zdroj: Reuters

Zatím neznámý pachatel vhodil do okna zápalnou láhev a oheň potom zničil vybavení redakce. V nejnovějším vydání týdeníku si přitom autoři dělali legraci z islámu a muslimského světa. Nedá se stoprocentně říct, jestli útok souvisí s obsahem čísla, zatím se k němu nikdo nepřihlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na noční útok na redakci satirického časopisu shrnuje zpravodaj David Koubek

Redakce už předem oznámila, že hostujícím šéfredaktorem příštího vydání bude prorok Mohamed a je to zvláštní vydání, které reaguje na výhru islamistické strany ve volbách v Tunisku. To se potom rozkřiklo po internetu a redakce pak dostala odsuzující a prý i výhrůžné dopisy.

ČTĚTE TAKÉ: Redakce francouzského časopisu byla vypálena. Asi kvůli Mohamedovi

V čísle, které se dnes objevilo na stáncích a v rukou kolportérů – tedy až po nočním útoku – je na titulní straně obrázek znázorňující proroka Mohameda, přes titul týdeníku Charlie Hebdo je přetištěné Charia Hebdo (v narážce na muslimské právo šaría) a prorok Mohamed je také autorem úvodníku s názvem „Předkrm halal“.

Na poslední straně byla ještě kresba znázorňující Mohameda s červeným klaunským nosem a slovy „Islám a humor jdou dohromady“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Útoku se věnoval v Ozvěnách dne i komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Je to velice ostrý satirický list, který si utahuje naprosto ze všeho. V minulosti ho žalovali i katolíci i zástupci dalších náboženství. Jejich humor není zrovna jemný, i když nynější obrázek Mohameda byl mnohem mírnější než karikatura s bombou v turbanu zveřejněná před několika lety,“ říká publicista z francouzského Limoges Martin Hybler.

Internetové stránky týdeníku stále nefungují – někdo se do nich naboural a zveřejnil text odsuzující nejnovější vydání. Objevil se tam například obrázek mešity s nápisem „Ne Bůh, ale Alláh“.

Policie po útočníkovi pátrá, zatím proto odmítá komentovat, kdo by mohl být podezřelý. Teď už ale také potvrzuje, že to byl útok molotovovým koktejlem, tedy žhářský útok.

Zastrašit se nenecháme

Šéfredaktor Stephane Charbonnier alias Charb za útokem nevidí francouzské muslimy, ale „idiotské extremisty“. Tvrdí, že nechtěli provokovat, jen dělají svou práci jako vždycky. Týdeník Charlie Hebdo už se jednou pustil do boje za svobodu slova proti muslimským hodnotám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil humoristického listu shrnul publicista Martin Hybler

V únoru 2006 týdeník přetiskl známé karikatury proroka Mohameda z dánského deníku Jyllands Posten, které rozpoutaly celosvětový odpor některých muslimů. Ale i dříve, v desítky let trvající historii časopisu, který se původně jmenoval Hara Kiri si brali na paškál jakoukoli bigotnost, hlavně katolickou.

Šéfredaktor Charbonnier prohlásil, že se nenechají zastrašit a ve vydávání časopisu budou pokračovat.

Útok na svobodu tisku

Francouzský premiér Francois Fillon prohlásil, že svoboda vyjadřování je nezadatelné právo a že každý útok proti svobodě tisku musí být odsouzen. Útok podobně jako on zavrhli i další politikové.

Předseda Francouzského svazu imámů se přidal a v televizi vyzval muslimy k nadhledu. Měli by prý reagovat moudře a neměli by podléhat tomu, co považují podle svého náboženského vyznání za provokaci. Útok odsoudil i šéf Francouzské rady muslimského vyznání Hassan Moussaoui, stejně ale odmítl i obsah aktuálního čísla Charlie Hebdo.

Na událost už reagovali i kolegové satirických novinářů. Šéf levicového deníku Libération už nabídl redakci Charlie Hebdo azyl a vydání textů a karikatur, které nachystali pro summit G20.

David Koubek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme