Francouzští poslanci porušili embargo zakazující cesty na anektovaný Krym

Ostré protesty Ukrajiny si vysloužila skupina deseti francouzských poslanců, která dnes přiletěla do Moskvy a chystá se jako vůbec první západní delegace na anektovaný Krym. Většina zemí jeho připojení k Rusku neuznává a západní politici cesty na ukrajinský poloostrov bojkotují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucím delegace francouzských poslanců je Thierry Mariani z pravicové strany UMP

Vedoucím delegace francouzských poslanců je Thierry Mariani z pravicové strany UMP | Zdroj: Reuters

Na Krymu se chtějí Francouzi setkat s nejvyššími politickými představiteli i s veřejností.

Francouzské ministerstvo zahraničí se od této aktivity poslanců distancovalo a neúspěšně se jí pokusilo zabránit.

Předseda ruské Státní dumy Sergej Naryškin řekl, že něco takového by se v Rusku stát nemohlo. Ministr zahraničí nemá podle Naryškina poslancům do jejich cestování co mluvit.

Vedoucím delegace poslanců je známý politik Thierry Mariani, představitel nejpravicovějšího křídla Sarkozyho strany. Členové UMP ostatně mezi francouzskými politiky, kteří se do Ruska vypravili, převažují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o kontroverzní cestě francouzských poslanců zjišťoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Mariani předsedá spolu se šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem asociaci Francouzsko-ruský dialog. Ta tuto cestu zorganizovala a zřejmě také zaplatila.

Francouzská delegace se vyslovila pro ukončení sankcí proti Rusku a pro uznání Krymu jako ruského území.

Thierry Mariani se mimo jiné nechal slyšet, že připojení k Rusku zachránilo poloostrov před osudem Donbasu. Neuvědomil si ovšem, že válka na Ukrajině začala až po anexi Krymu.

Kyjev upozornil, že cesty na Krym mimo oficiálních hraničních přechodů Ukrajiny jsou nelegální a ti, kdo porušují zákon, budou mít problémy se vstupem na ukrajinské území v budoucnosti.

V Moskvě ale skupinu francouzských politiků přijali vřele. Její příjezd považují za průlom – za první krok k ukončení blokády Krymu a k uznání ruských nároků na poloostrov. Francouzští poslanci ale zdůrazňují, že jejich výprava není žádným oficiálním uznáním Krymu coby součásti Ruska.

Martin Dorazín, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme