Francouzští poslanci schválili návrh zákona na omezení prostituce. Trestáni mají být zákazníci

Francouzští poslanci vpodvečer schválili návrh nového zákona o prostituci, který má tuto činnost výrazně omezit – zájemci o tyto služby mají platit pokutu ve výši 1500 eur, v přepočtu přes 40 tisíc korun. V případě recidivy by to pak mohl být až dvojnásobek. Zákon provázela ve Francii bouřlivá debata.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Prostituce je násilí, je to násilí páchané na ženách, měli bychom ji co nejvíce omezit,“ přesvědčoval poslanec Guy Gouffroy z pravicové Unie pro lidové hnutí.

Přijetí zákona vítají i feministické organizace. Argumentují tím, že ženy poskytují služby proti své vůli a především z ekonomických důvodů. A často jsou také oběťmi násilí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu nového zákona o omezení prostituce mluvil zpravodaj Jan Šmíd

Dvě třetiny Francouzů jsou ale opačného názoru. Proti zákonu také vystoupila řada známých osobností včetně herečky Catherine Deneuveové.

Odpůrci namítají, že se nejstarší řemeslo přesune do temnějších částí měst a bude ještě více spojené s organizovaným zločinem.

Proti zákonu se bouří i samotné prostitutky. Část z nich vykonává svoji práci dobrovolně a bojí se, že budou přicházet o klienty. 'Nejstarší řemeslo' provozuje ve Francii asi dvacet tisíc prostitutek.

Součástí zákona je i řada dodatků, které předpokládají sociální pomoc prostitutkám. Vzniknout by měl i fond na jejich začleňování zpět do společnosti. Pomoci mají i těm, kdo jsou ve Francii nelegálně – 80 až 90 procent prostitutek pochází ze zahraničí.

Ani po schválení zákona nebude prostituce nelegální, zákon trestá pouze klienty. Vzorem pro Francii bylo Švédsko, kde byl zákon přijat už před 15 lety a poptávka po prostitutkách klesla o polovinu.

Jan Šmíd, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme