Francouzští poslanci schválili prodloužení výjimečného stavu

Výjimečný strav kvůli nepokojům na chudých předměstích ve Francii potrvá pravděpodobně ještě tři měsíce. Shodla se na tom dnes většina poslanců. Jejich návrh musí ještě schválit senát. I tam má ale vláda potřebnou většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují požár automobilu | Zdroj: ČTK

Národní shromáždění schválilo návrh vlády 346 hlasy proti 148 při čtyřech abstencích. Senát o něm bude jednat ve středu.

Výjimečný stav byl vyhlášen minulý týden původně na 12 dní. Zástupci ústřední vlády tak mohou nařizovat zákaz nočního vycházení, povolovat domovní prohlídky bez schválení soudu nebo ukládat domácí vězení těm, kdo se podílejí na násilí.

O prodloužení se rozhoduje v době, kdy se situace na předměstích uklidňuje a policie mluví o "návratu ke skoro normálnímu stavu". Vláda si ale chce ponechat v rukou prostředky pro zvládnutí případné recidivy. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy řekl, že je to nutné kvůli přetrvávajícímu napětí.

V noci na dnešek výtržníci podle konečné policejní bilance zapálili 215 aut a policie zadržela 71 lidí. Bylo to v obou případech značně méně než minulou noc. Většina nepokojů, které pokračují již třetí týden, byla hlášena mimo hlavní město. Podle policie nebyly zaznamenány žádné větší incidenty.

Terčem útoku se v noci na dnešek stala další mešita, tentokrát ve městě Saint-Chamond v oblasti Loiry. Vandalové na ni hodili tři zápalné nálože, aniž však způsobili zásadnější škody.

Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme