Francouzští socialisté ovládli parlament. Le Penová chce přepočítat hlasy

Francouzské parlamentní volby vyhráli socialisté. V Národním shromáždění si zajistili většinu a prezident Hollande tak bude mít volnější ruce pro realizaci svého volebního programu a navrhovaných reforem. Pravice propadla a neuspěla ani řada bývalých ministrů Sarkozyho vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Le Penová se do francouzského parlamentu nedostala, chce přepočítat hlasy | Foto: Reuters

Podle odhadů získali socialisté 310 až 320 mandátů a nepotřebují tak podporu krajní levice. Do parlamentu se dostali i dva zástupci Národní fronty, ale ne Marine Le Penová, která ve svém obvodu nevyhrála.

Socialisté potřebovali získat 289 hlasů a to se jim snadno podařilo, v dolní komoře parlamentu mají většinu nezbytnou k schvalování zákonů, pravice naopak neuspěla a svá křesla ztratili i ministři Sarkozyho vlády jako Claude Gueant, Michele Aliotová- Marieová či Nadine Moranová.

Neuspěla ale ani socialistka Segolene Royalová, která za příčinu své porážky považuje politickou zradu, a další prezidentský kandidát Francois Bayrou doplatil na to, že ve volbách podpořil Francoise Hollanda.

Marine Le Penová prohrála údajně o sto hlasů a žádá o jejich přepočítání. Do parlamentu se ale dostala její neteř i další zástupce Národní fronty, což je poprvé od roku l998.

Bývalý ministr zahraničí Alain Juppe, který se uchází o předsednictví strany pro lidové hnutí připustil, že pravice zaznamenala jasnou porážku.

Druhého kola voleb se zúčastnilo pouze 44 procent voličů.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme