Francouzští vojáci v Pobřeží slonoviny s vrtulníky osvobodili japonského velvyslance

Izrael žádá Francii o pomoc při evakuaci izraelských diplomatů z Pobřeží slonoviny. Francouzským senátorům to dnes řekl ministr zahraničí Alain Juppé, uvádí to agentura Reuters.V africké zemi, někdejší francouzské kolonii, spolu bojují síly dvou prezidentů: Laurenta Gbagba, který se ale nechce vzdát úřadu, a Alassana Ouattary, mezinárodně uznaného vítěze listopadových prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží slonoviny | Zdroj: ČTK

Jeho síly obklíčily Gbagbovu rezidenci v Abidžanu. Takto situaci ve městě líčí obyvatel čtvrti, ovládané Gbagbovými vojáky:

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzští vojáci pomáhají v Pobřeží slonoviny. Za pomoci vrtulníků osvobodili japonského velvyslance. U telefonu je spolupracovník ve Francii Jan Šmíd.

"Bylo to jak noční můra, výbuchy bomb, střelba z kulometů, vím o dvou mrtvých ze sousedství," řekl v rozhovoru pro BBC Laurent, obyvatel Abidžanu.

Červený kříž mezitím upozornil na vážné humanitární problémy v Pobřeží slonoviny a hlavně v Abidžanu:

"Obyvatelům některých čtvrtí docházejí zásoby jídla, mají málo vody, jsou bez elektřiny. Zranění musí zůstat doma, kvůli bojům je nemůžeme evakuovat a nemocnice jsou přeplněné," uvedla Dorothea Krimitsasová z Mezinárodního výboru Červeného kříže v Ženevě. Jak dodává, z celé země utíkají před násilnostmi desítky tisíc lidí.

Osvobození japonského velvyslance

Francouzští vojáci v Pobřeží slonoviny podporují mírové síly OSN a ty právě Francouze požádaly o pomoc při evakuaci japonského velvyslance Okamury Jošifumiho z Abidžanu. Francouzům se to podařilo, museli použít bitevní vrtulníky, jinak by se k jeho rezidenci nedostali, řekl Rádiu Česko spolupracovník ve Francii Jan Šmíd:

„Ta rezidence se údajně nachází v těsné blízkosti bunkru, kde by se měl ukrývat Gbagbo a také by bunkr měl být propojen i s francouzským velvyslanectvím. Protože rezidence japonského velvyslance byla ostřelována dělostřelectvem, tak Francouzi museli použít tuto těžkou techniku k tomu, aby japonského velvyslance osvobodili.“

Francouzi mají pomoci s evakuací

1600 vojáků, kteří jsou v Pobřeží slonoviny, by mělo pomoci evakuovat diplomaty a pomáhat mají i i jiným zemím „I z tohoto důvodu obsadili před několika dny letiště, aby ta evakuace proběhla hladce, kdyby se situace zhoršila,“

„Mandát OSN, který Francouzi mají, mluví o tom, aby hlavně, a to je jejich nejdůležitějším úkolem, chránili civilisty. Francouzi jsou tam proto, aby nedocházelo ke ztrátám na lidských životech a nemají právo výrazně zasahovat ve prospěch žádné strany. V Paříží se už konala demonstrace přívrženců bývalého prezidenta, kteří obviňují Francii, že straní Ouattarovým jednotkám. Dokonce se tady před parlamentem demonstrovalo s nápisy Sarkozy je vrah,“ dodal Šmíd.

Sarkozyho popularita neutrpěla

Francouzská média diskutují o tom, jestli Francie nepřekračuje své pravomoci. „Situace v Libyi tak trochu nahrává debatám o tom, jestli Francouzi vůbec mají na to, aby se takto účastnili vojenských operací na dvou frontách souběžně,“ upozornil Jan Šmíd.

Popularitu prezidenta vojenské akce ale zatím nepoznamenaly: „Pokud mluvíme z hlediska zahraničních vztahů o tom, jestli Sarkozy uspěl a jestli mu ty zásahy zvýšily popularitu, tak v tuto chvíli je na tom pořád ještě dobře a dá se říci, že ta aktivita v zahraničí jde spíše v jeho prospěch.

Marián Vojtek, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme