Francouzští vyšetřovatelé už mají obsah černých skříňěk vylovených ze dna Atlantiku

Šance na vyšetření katastrofy letu Air France z Ria de Janeira do Paříže z června 2009 se zvýšily. Z černých skříněk, vylovených z Atlantického oceánu, se podařilo získat všechna uložená data. Vyšetřování bude ale ještě několik týdnů trvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá skříňka vylovená ze dna Atlantiku. Patřila havarovanému Airbusu na lince Rio de Janeiro - Paříž | Foto: AFP

Skoro dva roky byly černé skříňky na dně moře ve čtyřkilometrové hloubce. Teď promluví. Francouzští vyšetřovatelé stáhli z paměti záznamníku všechny údaje z přístrojů na palubě letounu. Druhý modul vydal nahrávku posledních dvou hodin komunikace z pilotní kabiny francouzského Airbusu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh vyšetřování sleduje zpravodaj David Koubek

Příčiny letecké katastrofy, při které zahynulo 228 lidí, jsou doposud neznámé - spekuluje se například o tom, že v bouřce nad oceánem poblíž brazilského pobřeží selhaly rychloměry.

Vyšetřovatelé slibují, že první analýzu obsahu záznamníků letu by mohli vydat v průběhu léta.

Kromě technického vyšetřování se také vede trestní řízení. Prokurátoři vyšetřují přepravce Air France i výrobce letadel Airbus, zda zavinili smrt 228 lidí na palubě.

Pátrací posádka, která je stále v Atlantiku, se navíc snaží vyzvednout další těla obětí. Většina těl je stále na dně moře. Ze čtyřkilometrové hloubky v místě havárie se podařilo vyzvednout zatím jen dvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším průběhu vyšetřování informoval z Paříže spolupracovník ČRo Jan Šmíd

Těla jsou ovšem v takovém stádiu rozkladu, že bude těžké určit totožnost lidí. Pomoci v tom bude moci až analýza DNA a řada blízkých obětí si přeje, aby ostatky dalších těl právě proto zůstaly v klidu na dně moře.

Jan Šmíd, David Koubek, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme