Francouzští zemědělci blokují dálnice, protestují proti nízkým výkupným cenám masa a mléka

Francouzští zemědělci blokují dálnice. Příjezd do Lyonu znemožňují tři stovky traktorů. Producenti masa a mléka protestují proti nízkým cenám, které jim za jejich produkty nabízejí supermarkety. Prezident Francois Hollande sice slíbil finanční pomoc, zemědělci ale požadují dlouhodobé řešení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd do Lyonu blokují zemědělci

Příjezd do Lyonu blokují zemědělci | Zdroj: Reuters

Blokáda komplikuje život nejenom francouzským řidičům, ale i turistům, kteří si naplánovali výlet k Saint Michel. Přístup k jedné z nejnavštěvovanějších pamětihodností je zcela zablokován.

Potíže hlásí i Bretaň, ale hlavně Lyon, kde je zablokovaná hlavní dálnice A7 směřující do druhého největšího francouzského města. Řidiči jsou nabádáni, aby do města vjížděli z jihu jinou stranou. Někteří dokonce musí jet až ke Grenoblu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na francouzských dálnicích jsou traktory. Zemědělci blokují provoz, aby upozornili na své potíže. Více od pařížského zpravodaje Jana Šmída

Zemědělci protestují proti údajným cenovým tlakům ze strany maloobchodníků a zpracovatelů potravin.

Vláda v červnu slíbila, že výkupní ceny zvýší. To se ale nestalo, proto producenti masa a mléka v posledních dnech protesty vystupňovali a zablokovali svými traktory silnice v Normandii a dalších částech severozápadní Francie.

Kromě cenových tlaků se potýkají také s řadou dalších problémů. Patří mezi ně například ruské embargo na dovoz potravin z Evropské unie, slábnoucí poptávka v Číně nebo levná konkurence z jiných členských států EU.

Francouzská vláda včera představila opatření v celkové hodnotě 600 milionů eur (přes 16 miliard Kč).

Ministr zemědělství a výživy Stéphane Le Foll uvedl, že pomoc zemědělcům bude zahrnovat vládní záruky za úvěry v objemu až 500 milionů eur. Její součástí bude i vytvoření fondu v objemu 50 milionů eur, jehož úkolem bude zmírnit zátěž spojenou se sociálními odvody.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme