Francouzům vadí, že se jich na reformu nikdo neptal

Chceme spravedlivou a ne vnucenou důchodovou reformu. Chceme zohlednit těžkou práci a úlohu žen jako matek. To dnes provolávali demonstranti v ulicích francouzských měst. Podle odhadů ministerstva vnitra jich bylo skoro milion a dvě stě tisíc. Po celé Francii se sešlo na dvě stě šedesát manifestací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Odpor veřejnosti vzbudil vládní návrh důchodové reformy, který mimo jiné počítá se zvýšením důchodového věku o dva roky. V některých městech zůstaly uzavřené také školy. Studenti se tak přihlásili k odpovědnosti za svoji budoucnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve francouzských Metách sleduje demonstrace zpravodaj Pavel Novák.

Ráno demonstrovali studenti, odpoledne vyšli do ulic odboráři. V severofrancouzských Metách se teenageři místo vyučování procházeli po ulicích, tu poseděli v McDonaldu, tu obhlíželi, jestli už se houfují účastníci odborové manifestace u nádraží.

A proč nebyli studenti maturitního ročníku zdejšího lycea dnes ve škole? „Protože je stávka kvůli reformě důchodů. Já nechci pracovat až do sedmašedesáti. To už budu starý a unavený,“ říká sedmnáctiletý Artur.

„Nějaká reforma je nutná, ale musí se projednat s lidmi. Udělali to aniž by s lidmi o tom mluvili. Chtěli to smést ze stolu rychle,“ stěžuje si budoucí volič na vládu prezidenta Sarkozyho. „Je to přece jasné, tady jde i o naši budoucnost,“ přidává se ke kamarádovi Valentin.

Reforma je nutná, ale jinak

Na reformě důchodového systému obyčejným Francouzům nevadí jen to, že budou do důchodu odcházet později, než jsou zvyklí, ale také to, že se jich nikdo na nic neptal a že zvyšování důchodového věku přichází náhle a ne postupně.

„Všichni se dnes shodují na tom, že reforma důchodového systému je nutná. Musí to být ale reforma spravedlivá, která nám umožní zabezpečit budoucnost těch, kteří přijdou po nás. To ale není případ tohoto návrhu. Mladí jsou dnes v ulicích, protože je zajímá, jak se uplatní na trhu práce,“ říká tajemnice regionální rady odborové konfederace CfDT v Lotrinsku Christine Graffiedi.

Podle ní nejde jen o důchodový věk. „Naše odborová organizace už několik let poukazuje na to, že se musí brát v úvahu také obtížnost vykonávané práce. Jde také o to, kolik let je třeba odpracovat, aby člověk mohl odejít do důchodu a aby se do té doby počítaly roky, kdy se žena stará o děti. To je přece také společensky přínosná práce,“ rozohňuje se Graffiedi.

Podobně se snažilo svůj názor prezentovat přes milion Francouzů ve stávkách a demonstracích po celé zemi.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme