Timmermans rezignoval na post v Evropské komisi. Do voleb v Nizozemsku povede levicovou koalici

Dosavadní místopředseda Evropské komise Frans Timmermans rezignoval na svou funkci komisaře pro klima a povede společnou kandidátku nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice do listopadových předčasných parlamentních voleb v Nizozemsku. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Jeho agendu převezme místopředseda Šefčovič ze Slovenska, oznámila Evropská komise.

Amsterodam (Aktualizováno: 18:20 22. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans

Dvaašedesátiletý Timmermans má v unijní exekutivě na starosti takzvaný Green Deal (archivní foto) | Foto: Pedro Pardo | Zdroj: Reuters

V hlasování členů stran nizozemské volební koalice získal Timmermans 91,8 procenta hlasů. Volby se jich účastnilo téměř 38 tisíc. Přesto bylo hlasování spíše formalitou, neboť komisař byl jediným uchazečem o místo v čele kandidátky. Druhou možností bylo odevzdání prázdného lístku.

Odchody Komisařů za kariérou nejsou neobvyklé. Von der Leyenovou mohou paradoxně posílit, říká Zachová

Číst článek

Se spolustraníky se Timmermans setká v úterý večer, napsal server nizozemské veřejnoprávní televize NOS. V červenci Timmermans oznámil, že chce být příštím nizozemským premiérem, a uvedl, že se bude ucházet o post lídra levicové koalice.

Zelená levice a PvdA se rozhodly spojit síly v předčasných volbách, které jsou naplánované na 22. listopadu, a to ve snaze zastavit pokles podpory levicových stran. Nyní jsou obě strany v opozici.

V červenci v Nizozemsku padla vláda, když se koaliční strany nedohodly na změnách v azylovém a migračním systému. Odcházející premiér Mark Rutte následně ohlásil, že po volbách skončí v politice.

Dvaašedesátiletý Timmermans, který měl v unijní exekutivě na starosti takzvaný Green Deal o přechodu Unie k obnovitelným zdrojům energií, o svém rozhodnutí už v červenci informoval předsedkyni komise Ursulu von der Leyenovou.

Unijní komisař Timmermans chce kandidovat na nizozemského premiéra. Bruselský post tak opustí

Číst článek

Timmermans, který hovoří kromě rodné nizozemštiny také anglicky, německy, francouzsky, italsky a rusky, je považován za zkušeného vyjednavače díky své roli během mezinárodních jednání o klimatu.

Jeho odchod z unijní politiky v Bruselu způsobuje určité obavy, uvedl Reuters. Průzkum IPSOS z konce července naznačil, že koalice PvdA a Zelené levice by mohla získat 27 křesel, což je pouze o dvě méně než vedoucí konzervativní strana VVD odcházejícího premiéra Rutteho. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme